Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 5708947 Ball Spline, Outer Race Only, 2.500 in Spline Nominal Diameter, Non-Preloaded, 6 Active Races, Steel Non-Preloaded, 6 Active Races, Steel
MODEL 5708947
$2,629.75 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- Outer race only, No inner race (shaft)
- Offers high speed, anti-friction linear motion under high torsional loads
- All units available with and without keyway
- Lash — .005 inch maximum standard play perpendicular to rotational axis
- Efficiency — coefficient of friction .007 maximum
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Flange | Not Available |
| Material | Steel |
| Number of Active Races | 6 |
| Preload | Non-Preloaded |
| Return Style | End Cap |
| Temperature Max | 300 °F |
| Weight | 7.5 lb |
| Wiper | Not available |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [D] | 4.17 in |
| [d2] Root Diameter | 2.1 in |
| [L] | 4.426 in |
| [L1] | 3.38 in |
| Ball Bearing Diameter | 0.375 in |
| Spline Nominal Diameter | 2.5 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Loac Capacity, Dyanmic | 27000 in-lbs |
| Load Capacity, Static | 62250 in-lbs |
DRILLCO 427A148 3/4 Construction Reamers High Speed Steel Black Oxide Spiral Flute
| Brand | Drillco |
| Model | 427A148 |
$79.92
Each
Free shipping
JET 708699 Collection Bag for DC-1200 1900 5000 5600
| Brand | JET Tools |
| Model | 708699 |
$132.98
Each
Free Shipping orders over $100
Starrett PT99332 Depth Rod, 1-2", for 440 Depth Micrometers
| Brand | Starrett |
| Model | PT99332 |
$24.00
Each
Free shipping
DRILLCO 150H132 1/2 Car Reamers High Speed Steel Black Oxide Straight Flute
| Brand | Drillco |
| Model | 150H132 |
$82.75
Each
Free shipping
JET 690164 JTM-1050VS2 Mill With 3-Axis ACU-RITE 203S DRO (Knee) With X-Axis Powerfeed
| Brand | JET Tools |
| Model | 690164 |
$28,678.53
Each
Free Shipping orders over $100
Hanson 27611 3/8'' TYPE HOLDER
| Brand | Hanson |
| Model | 27611 |
$256.88
Each
Free Shipping orders over $100
Thomson Linear 7828136 Ball Spline, Outer Race Only, 2.500 in Spline Nominal Diameter, Non-Preloaded, 3 Active Races, with Keyway, Steel
| Brand | Thomson Linear |
| Model | 7828136 |
$3,475.77
Each
Free Shipping orders over $100
ABB 490212 Board for Gx Drives 490212A 490226G94D
| Brand | ABB |
| Model | 490212 |
$0.00
Each
Free shipping