Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 7824154 Support Block, Base & Flange Mount, QK Style, .469-32 Thread, Compatible with Ball Screw Diameters: 0.631 in QK Style, .469-32 Thread, Compatible with Ball Screw Diameters: 0.631 in
MODEL 7824154
$581.43 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Thomson Bearing Supports for simple mounting of Thomson ball screw and ball spline assemblies
- Rugged steel construction
- Screw must be machined to fit into the block
| [A] | 28.58 mm (1.125 in) |
|---|---|
| [B] | 38.10 mm (1.500 in) |
| [C] | 76.20 mm (3.000 in) |
| [D] | 17.02 mm (0.670 in) |
| [D2] | 32.00 mm (1.260 in) |
| [D3] | 12.00 mm (0.472 in) |
| [F] | 34.04 mm (1.340 in) |
| [G] | 43.18 mm (1.700 in) |
| [J] | 28.58 mm (1.125 in) |
| [K] | 25.40 mm (1.000 in) |
| [L] | 47.75 mm (1.880 in) |
| [M] | 4x .281 dia |
| [N] | 2x .406 Thru, .625 C-Bore x .8 |
| [P] | 0.51 mm (0.020 in) |
| [Q] | 40.64 mm (1.600 in) |
| [R] | 15.88 mm (0.625 in) |
| [S] | 83.62 mm (3.292 in) |
| [T] | 50.60 mm (1.992 in) |
| [TH] | N-01 |
| [U min] | 10.29 mm (0.405 in) |
| [U max] | 10.31 mm (0.406 in) |
| [V min] | 12.00 mm (0.472 in) |
| [V max] | 12.00 mm (0.473 in) |
| [W] | 40.03 mm (1.576 in) |
| [X] | 3.18 mm (0.125 in) |
| [Y] | 31.75 mm (1.250 in) |
| Load, Static | 2,802 N (630 lbf) |
|---|---|
| Axial Capacity | 7,117 N (1,600 lbf) |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more
Bridgeport 156-DC 2" threaded hub
| Brand | Bridgeport |
| Model | 156-DC |
$28.50
Each
Free shipping
$37.26
Each
Free shipping
Bridgeport 431-LT2 3/4" liquid tight connector
| Brand | Bridgeport |
| Model | 431-LT2 |
$7.99
Each
Free shipping
Thomson Linear 7825261 Actuator, CAPACITOR W/BRACKET 220VAC
| Brand | Thomson Linear |
| Model | 7825261 |
$227.31
Each
Free Shipping orders over $100
$859.41
Each
Free Shipping orders over $100
Bridgeport 290-MS 1/2" US steel COMBO. coupling.
| Brand | Bridgeport |
| Model | 290-MS |
$10.84
Each
Free shipping
Thomson Linear 7832144 Actuator, KIT: 24VDC 18:1-MANUAL DRIVE
| Brand | Thomson Linear |
| Model | 7832144 |
$485.82
Each
Free Shipping orders over $100
Orbit OF610 ZINC EMT COMP. CONN. 4
| Brand | Orbit Industries |
| Model | OF610 |
$26.35
Each
Free shipping
Reviews
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more