Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 7824155 Support Block, Base & Flange Mount, QK Style, .586-32 Thread, Compatible with Ball Screw Diameters: 0.750 in QK Style, .586-32 Thread, Compatible with Ball Screw Diameters: 0.750 in
MODEL 7824155
$581.43 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Thomson Bearing Supports for simple mounting of Thomson ball screw and ball spline assemblies
- Rugged steel construction
- Screw must be machined to fit into the block
| [A] | 31.75 mm (1.250 in) |
|---|---|
| [B] | 44.45 mm (1.750 in) |
| [C] | 88.90 mm (3.500 in) |
| [D] | 19.05 mm (0.750 in) |
| [D2] | 43.94 mm (1.730 in) |
| [D3] | 15.00 mm (0.591 in) |
| [F] | 38.10 mm (1.500 in) |
| [G] | 48.26 mm (1.900 in) |
| [J] | 34.93 mm (1.375 in) |
| [K] | 28.58 mm (1.125 in) |
| [L] | 54.10 mm (2.130 in) |
| [M] | 4x .281 dia |
| [N] | 2x .406 Thru, .625 C-Bore x .8 |
| [P] | 0.51 mm (0.020 in) |
| [Q] | 53.34 mm (2.100 in) |
| [R] | 19.05 mm (0.750 in) |
| [S] | 80.77 mm (3.180 in) |
| [T] | 55.37 mm (2.180 in) |
| [TH] | N-02 |
| [U min] | 12.67 mm (0.499 in) |
| [U max] | 12.70 mm (0.500 in) |
| [V min] | 15.00 mm (0.591 in) |
| [V max] | 15.01 mm (0.591 in) |
| [W] | 43.99 mm (1.732 in) |
| [X] | 3.18 mm (0.125 in) |
| [Y] | 22.23 mm (0.875 in) |
| Load, Static | 4,715 N (1,060 lbf) |
|---|---|
| Axial Capacity | 10,320 N (2,320 lbf) |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more
Browning 5VX1800 5VX Belt Section EPDM Notched Belt, 180" Outside Diameter, 180" Pitch Length, 0.625" Part Width
| Brand | Browning |
| Model | 3001559 |
$129.77
Each
Free Shipping orders over $100
IRWIN 80165 No. 65 Gen. Purpose HSS Wire Gauge
| Brand | Irwin Tools |
| Model | 80165 |
$1.04
Each
Free shipping
Reviews
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more