Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 7824157 Support Block, Base & Flange Mount, QK Style, .781-32 Thread, Compatible with Ball Screw Diameters: 0.984 in, 1.000 in, 1.171 in QK Style, .781-32 Thread, Compatible with Ball Screw Diameters: 0.984 in, 1.000 in, 1.171 in
MODEL 7824157
$682.50 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Thomson Bearing Supports for simple mounting of Thomson ball screw and ball spline assemblies
- Rugged steel construction
- Screw must be machined to fit into the block
| [A] | 41.28 mm (1.625 in) |
|---|---|
| [B] | 57.15 mm (2.250 in) |
| [C] | 114.30 mm (4.500 in) |
| [D] | 23.88 mm (0.940 in) |
| [D2] | 55.88 mm (2.200 in) |
| [D3] | 20.00 mm (0.787 in) |
| [F] | 47.50 mm (1.870 in) |
| [G] | 60.96 mm (2.400 in) |
| [J] | 44.45 mm (1.750 in) |
| [K] | 36.53 mm (1.438 in) |
| [L] | 69.85 mm (2.750 in) |
| [M] | 4x .469 dia |
| [N] | 2x .656 Thru, 1.00 C-Bore x 1. |
| [P] | 1.02 mm (0.040 in) |
| [Q] | 68.58 mm (2.700 in) |
| [R] | 23.83 mm (0.938 in) |
| [S] | 102.31 mm (4.028 in) |
| [T] | 68.91 mm (2.713 in) |
| [TH] | N-04 |
| [U min] | 15.85 mm (0.624 in) |
| [U max] | 15.88 mm (0.625 in) |
| [V min] | 20.00 mm (0.787 in) |
| [V max] | 20.01 mm (0.788 in) |
| [W] | 55.98 mm (2.204 in) |
| [X] | 4.78 mm (0.188 in) |
| [Y] | 31.75 mm (1.250 in) |
| Load, Static | 8,176 N (1,838 lbf) |
|---|---|
| Axial Capacity | 14,346 N (3,225 lbf) |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more
$4,089.47
Each
Free Shipping orders over $100
Thomson Linear 7825811 ACTUATOR KIT: MOTOR/GEARBOX 220AC 18:1 REPLACEMENT PART
| Brand | Thomson Linear |
| Model | 7825811 |
$1,052.74
Each
Free Shipping orders over $100
Regal 024772AA DRILL #5NAS907-B-0.2055-00-1-P3-BLACK OF Cutting Tools
| Brand | Regal Cutting Tools |
| Model | 024772AA |
$3.82
Each
Free shipping
Add to cart to see price
Free Shipping orders over $100
Regal 024187AA DRILL #43NAS907-A-0.0890-00-1-P5-BF Cutting Tools
| Brand | Regal Cutting Tools |
| Model | 024187AA |
$2.11
Each
Free shipping
Reviews
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more