We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 7824158 Support Block, Base & Flange Mount, QK Style, .969-32 Thread, Compatible with Ball Screw Diameters: 1.150 in, 1.500 in* QK Style, .969-32 Thread, Compatible with Ball Screw Diameters: 1.150 in, 1.500 in*
MODEL 7824158
$859.41 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Thomson Bearing Supports for simple mounting of Thomson ball screw and ball spline assemblies
- Rugged steel construction
- Screw must be machined to fit into the block
- *Not compatible with all 1.5 in screws - See Related Products for full compatibility list
| [A] | 53.98 mm (2.125 in) |
|---|---|
| [B] | 76.20 mm (3.000 in) |
| [C] | 152.40 mm (6.000 in) |
| [D] | 24.64 mm (0.970 in) |
| [D2] | 59.94 mm (2.360 in) |
| [D3] | 25.00 mm (0.984 in) |
| [F] | 49.28 mm (1.940 in) |
| [G] | 66.04 mm (2.600 in) |
| [J] | 50.80 mm (2.000 in) |
| [K] | 44.45 mm (1.750 in) |
| [L] | 85.85 mm (3.380 in) |
| [M] | 4x .656 dia |
| [N] | 2x .906 Thru, 1.375 C-Bore x 2 |
| [P] | 0.76 mm (0.030 in) |
| [Q] | 73.66 mm (2.900 in) |
| [R] | 25.40 mm (1.000 in) |
| [S] | 113.11 mm (4.453 in) |
| [T] | 73.48 mm (2.893 in) |
| [TH] | N-05 |
| [U min] | 19.02 mm (0.749 in) |
| [U max] | 19.05 mm (0.750 in) |
| [V min] | 25.00 mm (0.984 in) |
| [V max] | 25.01 mm (0.985 in) |
| [W] | 60.05 mm (2.364 in) |
| [X] | 4.78 mm (0.188 in) |
| [Y] | 31.75 mm (1.250 in) |
| Load, Static | 9,430 N (2,120 lbf) |
|---|---|
| Axial Capacity | 16,681 N (3,750 lbf) |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more| Brand | Bridgeport |
| Model | 290-MS |
| Brand | Thomson Linear |
| Model | 7832144 |
| Brand | Orbit Industries |
| Model | OF610 |
| Brand | Bridgeport |
| Model | 261-SRT |
| Brand | U.S.Tsubaki |
| Model | SFR |
| Brand | Kipp |
| Model | K0692.032161 |
| Brand | Orbit Industries |
| Model | OF7620 |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more