Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 7824159 Support Block, Base & Flange Mount, QK Style, 1.173-18 Thread, Compatible with Ball Screw Diameters: 1.500 in* QK Style, 1.173-18 Thread, Compatible with Ball Screw Diameters: 1.500 in*
MODEL 7824159
$947.93 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Thomson Bearing Supports for simple mounting of Thomson ball screw and ball spline assemblies
- Rugged steel construction
- Screw must be machined to fit into the block
- *Not compatible with all 1.5 in screws - See Related Products for full compatibility list
| [A] | 60.33 mm (2.375 in) |
|---|---|
| [B] | 82.55 mm (3.250 in) |
| [C] | 165.10 mm (6.500 in) |
| [D] | 26.16 mm (1.030 in) |
| [D2] | 64.01 mm (2.520 in) |
| [D3] | 30.07 mm (1.184 in) |
| [F] | 52.32 mm (2.060 in) |
| [G] | 68.58 mm (2.700 in) |
| [J] | 50.80 mm (2.000 in) |
| [K] | 47.63 mm (1.875 in) |
| [L] | 92.20 mm (3.630 in) |
| [M] | 4x .656 dia |
| [N] | 2x .906 Thru, 1.375 C-Bore x 2 |
| [P] | 1.14 mm (0.045 in) |
| [Q] | 76.20 mm (3.000 in) |
| [R] | 25.40 mm (1.000 in) |
| [S] | 123.44 mm (4.860 in) |
| [T] | 77.47 mm (3.050 in) |
| [TH] | N-06 |
| [U min] | 25.37 mm (0.999 in) |
| [U max] | 25.40 mm (1.000 in) |
| [V min] | 30.00 mm (1.181 in) |
| [V max] | 30.01 mm (1.181 in) |
| [W] | 63.40 mm (2.496 in) |
| [X] | 6.35 mm (0.250 in) |
| [Y] | 31.75 mm (1.250 in) |
| Load, Static | 13,567 N (3,050 lbf) |
|---|---|
| Axial Capacity | 23,131 N (5,200 lbf) |
Thomson Linear 7821157 Actuator, KIT: 10K POTENTIOMETER (10 TURN)
| Brand | Thomson Linear |
| Model | 7821157 |
$719.55
Each
Free Shipping orders over $100
Pramet PSDNN 2020 K 12 6757038 Turning Toolholder ISO P
| Brand | Pramet |
| Model | 6757038 |
$101.21
Each
Free Shipping orders over $100
PT Coupling 5500830 V07 VITON A GASKET
| Brand | PT Coupling |
| Model | 5500830 |
$21.31
Each
Free shipping
Alemite 586-B 14.4V LI ION CORDLESS GREASE
| Brand | Alemite |
| Model | 586-B |
$422.88
Each
Free Shipping orders over $100
PT Coupling 5500207F B01F 0.75 BUNA FUEL GKT
| Brand | PT Coupling |
| Model | 5500207F |
$0.89
Each
Free shipping