We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 7828128 Ball Spline, Outer Race Only, 0.625 in Spline Nominal Diameter, Non-Preloaded, 3 Active Races, with Keyway, Steel Non-Preloaded, 3 Active Races, with Keyway, Steel
MODEL 7828128
$1,627.69 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- Outer race only, No inner race (shaft)
- Offers high speed, anti-friction linear motion under high torsional loads
- All units available with and without keyway
- Lash — .005 inch maximum standard play perpendicular to rotational axis
- Efficiency — coefficient of friction .007 maximum
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Flange | Not Available |
| Material | Steel |
| Number of Active Races | 3 |
| Preload | Non-Preloaded |
| Return Style | End Cap |
| Temperature Max | 300 °F |
| Weight | 0.37 lb |
| Wiper | Not available |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [D] | 1.531 in |
| [d2] Root Diameter | 0.425 in |
| [KW] Keyway WxDxL | 0.250 x 0.125 x 1.125 in |
| [L] | 2.035 in |
| [L1] | 1.505 in |
| Ball Bearing Diameter | 0.187 in |
| Spline Nominal Diameter | 0.625 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Loac Capacity, Dyanmic | 585 in-lbs |
| Load Capacity, Static | 1770 in-lbs |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more| Brand | MasterDrive |
| Model | SDS2 |
| Brand | Berkeley |
| Model | B87151 |
| Brand | Drillco |
| Model | 565A060 |
| Brand | Bridgeport |
| Model | 722 |
| Brand | Berkeley |
| Model | 15SL |
| Brand | Greenfield Threading |
| Model | 423108 |
| Brand | Starrett |
| Model | 161D |
| Brand | Greenfield Threading |
| Model | 423077 |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more