We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 7828131 Ball Spline, Outer Race Only, 1.000 in Spline Nominal Diameter, Non-Preloaded, 6 Active Races, with Keyway, Steel. This outer race is designed for linear motion applications requiring torque transmission and smooth axial movement.
MODEL 7828131
$1,524.91 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- Outer race only, No inner race (shaft)
- Offers high speed, anti-friction linear motion under high torsional loads
- Lash — .005 inch maximum standard play perpendicular to rotational axis
- Efficiency — coefficient of friction .007 maximum
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Material | Steel |
| Number of Active Races | 6 |
| Preload | Non-Preloaded |
| Return Style | End Cap |
| Temperature Max | 300 °F |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [D] | 1.906 in |
| [d2] Root Diameter | 0.8 in |
| [KW] Keyway WxDxL | 0.250 x 0.125 x 1.625 in |
| [L] | 2.598 in |
| [L1] | 2.068 in |
| Ball Bearing Diameter | 0.187 in |
| Spline Nominal Diameter | 1 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Loac Capacity, Dyanmic | 2600 in-lbs |
| Load Capacity, Static | 7800 in-lbs |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more| Brand | Cle-Force |
| Model | C68502 |
| Brand | Berkeley |
| Model | BVMX10-2-100 |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more