Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 7828282 Support Block, Base & Flange Mount, QK Style, .312-24 Thread, Compatible with Ball Screw Diameters: 0.500 in QK Style, .312-24 Thread, Compatible with Ball Screw Diameters: 0.500 in
MODEL 7828282
$567.25 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Thomson Bearing Supports for simple mounting of Thomson ball screw and ball spline assemblies
- Rugged steel construction
- Screw must be machined to fit into the block
| [A] | 25.40 mm (1.000 in) |
|---|---|
| [B] | 35.05 mm (1.380 in) |
| [C] | 69.85 mm (2.750 in) |
| [D] | 16.00 mm (0.630 in) |
| [D2] | 38.86 mm (1.530 in) |
| [D3] | 9.00 mm (0.354 in) |
| [F] | 30.23 mm (1.190 in) |
| [G] | 41.78 mm (1.645 in) |
| [J] | 34.93 mm (1.375 in) |
| [K] | 25.40 mm (1.000 in) |
| [L] | 50.80 mm (2.000 in) |
| [M] | 4x .281 dia |
| [N] | 2x .281 Thru, .50 C-Bore x .56 |
| [Q] | 45.72 mm (1.800 in) |
| [R] | 17.48 mm (0.688 in) |
| [S] | 74.04 mm (2.915 in) |
| [T] | 42.29 mm (1.665 in) |
| [TH] | 5/16-24 |
| [U min] | 6.32 mm (0.249 in) |
| [U max] | 6.35 mm (0.250 in) |
| [V min] | 8.99 mm (0.354 in) |
| [V max] | 9.00 mm (0.354 in) |
| [W] | 32.00 mm (1.260 in) |
| [X] | 2.39 mm (0.094 in) |
| [Y] | 25.40 mm (1.000 in) |
| Load, Static | 1,957 N (440 lbf) |
|---|---|
| Axial Capacity | 4,582 N (1,030 lbf) |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more
Thomson Linear 7829548 Support Block, Base & Flange Mount, QK Style, M15 x 1 Thread, Compatible with Ball Screw Diameters: 20 mm
| Brand | Thomson Linear |
| Model | 7829548 |
$567.25
Each
Free Shipping orders over $100
Bridgeport 105-S 1-1/2" UL steel conduit locknut
| Brand | Bridgeport |
| Model | 105-S |
$1.50
Each
Free shipping
Thomson Linear 7825378 ACTUATOR KIT: MOTOR/GEARBOX 110AC 58:1 BRK REPLACEMENT PART
| Brand | Thomson Linear |
| Model | 7825378 |
$1,315.38
Each
Free Shipping orders over $100
Thomson Linear B25-HP RADIAL BEARING SUPPORT HOUSING
| Brand | Thomson Linear |
| Model | B25-HP |
$196.03
Each
Free Shipping orders over $100
SpillTech GP-H Universal Contractor Grade Pads
| Brand | SpillTech |
| Model | GP-H |
$0.62
Each
Free shipping
Thomson Linear 7829549 Support Block, Base & Flange Mount, QK Style, M20 x 1 Thread, Compatible with Ball Screw Diameters: 25 mm
| Brand | Thomson Linear |
| Model | 7829549 |
$682.50
Each
Free Shipping orders over $100
Thomson Linear 7833365 Support Block, Base Mount, BK Style, Compatible with Ball Screw Diameters: 32 mm, 1.150 in, 1.500 in*
| Brand | Thomson Linear |
| Model | 7833365 |
$596.11
Each
Free Shipping orders over $100
Thomson Linear 7833276 Support Block, Base & Flange Mount, QF Style, 1.767-18 Thread, Compatible with Ball Screw Diameters: 2.250 in
| Brand | Thomson Linear |
| Model | 7833276 |
$1,662.84
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more