We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 7829547 Support Block, Base & Flange Mount, QK Style, M12 x 1 Thread, Compatible with Ball Screw Diameters: 14 mm, 16 mm QK Style, M12 x 1 Thread, Compatible with Ball Screw Diameters: 14 mm, 16 mm
MODEL 7829547
$567.25 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Thomson Bearing Supports for simple mounting of Thomson ball screw and ball spline assemblies
- Rugged steel construction
- Screw must be machined to fit into the block
| [A] | 28.60 mm (1.126 in) |
|---|---|
| [B] | 38.00 mm (1.496 in) |
| [C] | 76.00 mm (2.992 in) |
| [D] | 17.00 mm (0.669 in) |
| [D2] | 32.00 mm (1.260 in) |
| [D3] | 12.00 mm (0.472 in) |
| [F] | 34.00 mm (1.339 in) |
| [G] | 43.00 mm (1.693 in) |
| [J] | 29.00 mm (1.142 in) |
| [K] | 25.40 mm (1.000 in) |
| [L] | 47.80 mm (1.882 in) |
| [M] | 4x 7.13 dia |
| [N] | 2x 10.31 Thru, 15.88 C-Bore x |
| [P] | 0.51 mm (0.020 in) |
| [Q] | 40.64 mm (1.600 in) |
| [R] | 15.90 mm (0.626 in) |
| [S] | 84.00 mm (3.307 in) |
| [T] | 51.00 mm (2.008 in) |
| [TH] | KM-01 |
| [U min] | 9.99 mm (0.393 in) |
| [U max] | 10.00 mm (0.394 in) |
| [V min] | 12.00 mm (0.472 in) |
| [V max] | 12.01 mm (0.473 in) |
| [W] | 40.00 mm (1.575 in) |
| [X] | 3.00 mm (0.118 in) |
| [Y] | 30.00 mm (1.181 in) |
| Load, Static | 2,790 N (627 lbf) |
|---|---|
| Axial Capacity | 7,100 N (1,596 lbf) |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more| Brand | Hanson |
| Model | 20521 |
| Brand | Vikan |
| Model | 70607 |
| Brand | Hanson |
| Model | 25250 |
| Brand | Hanson |
| Model | 70480 |
| Brand | Magnetics |
| Model | PLC110 |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more