Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 7829548 Support Block, Base & Flange Mount, QK Style, M15 x 1 Thread, Compatible with Ball Screw Diameters: 20 mm QK Style, M15 x 1 Thread, Compatible with Ball Screw Diameters: 20 mm
MODEL 7829548
$567.25 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Thomson Bearing Supports for simple mounting of Thomson ball screw and ball spline assemblies
- Rugged steel construction
- Screw must be machined to fit into the block
| [A] | 31.80 mm (1.252 in) |
|---|---|
| [B] | 45.00 mm (1.772 in) |
| [C] | 89.00 mm (3.504 in) |
| [D] | 19.00 mm (0.748 in) |
| [D2] | 44.00 mm (1.732 in) |
| [D3] | 15.00 mm (0.591 in) |
| [F] | 38.00 mm (1.496 in) |
| [G] | 47.00 mm (1.850 in) |
| [J] | 35.00 mm (1.378 in) |
| [K] | 28.58 mm (1.125 in) |
| [L] | 54.10 mm (2.130 in) |
| [M] | 4x 7.13 dia |
| [N] | 2x 10.31 Thru, 15.88 C-Bore x |
| [P] | 0.51 mm (0.020 in) |
| [Q] | 53.34 mm (2.100 in) |
| [R] | 19.10 mm (0.752 in) |
| [S] | 80.00 mm (3.150 in) |
| [T] | 55.00 mm (2.165 in) |
| [TH] | KM-02 |
| [U min] | 11.98 mm (0.472 in) |
| [U max] | 12.00 mm (0.472 in) |
| [V min] | 15.00 mm (0.591 in) |
| [V max] | 15.01 mm (0.591 in) |
| [W] | 44.00 mm (1.732 in) |
| [X] | 4.00 mm (0.157 in) |
| [Y] | 22.00 mm (0.866 in) |
| Load, Static | 4,700 N (1,057 lbf) |
|---|---|
| Axial Capacity | 10,300 N (2,316 lbf) |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more
Bridgeport 105-S 1-1/2" UL steel conduit locknut
| Brand | Bridgeport |
| Model | 105-S |
$1.50
Each
Free shipping
Thomson Linear 7825378 ACTUATOR KIT: MOTOR/GEARBOX 110AC 58:1 BRK REPLACEMENT PART
| Brand | Thomson Linear |
| Model | 7825378 |
$1,315.38
Each
Free Shipping orders over $100
Thomson Linear B25-HP RADIAL BEARING SUPPORT HOUSING
| Brand | Thomson Linear |
| Model | B25-HP |
$196.03
Each
Free Shipping orders over $100
SpillTech GP-H Universal Contractor Grade Pads
| Brand | SpillTech |
| Model | GP-H |
$0.62
Each
Free shipping
Thomson Linear 7829549 Support Block, Base & Flange Mount, QK Style, M20 x 1 Thread, Compatible with Ball Screw Diameters: 25 mm
| Brand | Thomson Linear |
| Model | 7829549 |
$682.50
Each
Free Shipping orders over $100
Thomson Linear 7833365 Support Block, Base Mount, BK Style, Compatible with Ball Screw Diameters: 32 mm, 1.150 in, 1.500 in*
| Brand | Thomson Linear |
| Model | 7833365 |
$596.11
Each
Free Shipping orders over $100
Thomson Linear 7833276 Support Block, Base & Flange Mount, QF Style, 1.767-18 Thread, Compatible with Ball Screw Diameters: 2.250 in
| Brand | Thomson Linear |
| Model | 7833276 |
$1,662.84
Each
Free Shipping orders over $100
Thomson Linear AC50 ALUMINUM COUPLING
| Brand | Thomson Linear |
| Model | AC50 |
$229.15
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more