We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 7829549 Support Block, Base & Flange Mount, QK Style, M20 x 1 Thread, Compatible with Ball Screw Diameters: 25 mm QK Style, M20 x 1 Thread, Compatible with Ball Screw Diameters: 25 mm
MODEL 7829549
$682.50 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Thomson Bearing Supports for simple mounting of Thomson ball screw and ball spline assemblies
- Rugged steel construction
- Screw must be machined to fit into the block
| Dimension | |
|---|---|
| [A] | 41.30 mm (1.626 in) |
| [B] | 57.00 mm (2.244 in) |
| [C] | 114.00 mm (4.488 in) |
| [D] | 24.00 mm (0.945 in) |
| [D2] | 56.00 mm (2.205 in) |
| [D3] | 20.00 mm (0.787 in) |
| [F] | 48.00 mm (1.890 in) |
| [G] | 60.00 mm (2.362 in) |
| [J] | 44.00 mm (1.732 in) |
| [K] | 36.53 mm (1.438 in) |
| [L] | 69.90 mm (2.752 in) |
| [M] | 4x 11.91 dia |
| [N] | 2x 16.66 Thru, 25.40 C-Bore x |
| [P] | 1.00 mm (0.039 in) |
| [Q] | 68.58 mm (2.700 in) |
| [R] | 23.80 mm (0.937 in) |
| [S] | 103.00 mm (4.055 in) |
| [T] | 69.00 mm (2.717 in) |
| [TH] | KM-04 |
| [U min] | 15.98 mm (0.629 in) |
| [U max] | 16.00 mm (0.630 in) |
| [V min] | 20.00 mm (0.787 in) |
| [V max] | 20.01 mm (0.788 in) |
| [W] | 56.00 mm (2.205 in) |
| [Y] | 30.00 mm (1.181 in) |
| Performance | |
|---|---|
| Load, Static | 8, 150 N (1, 832 lbf) |
| Axial Capacity | 14, 300 N (3, 215 lbf) |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more| Brand | Thomson Linear |
| Model | 7833365 |
| Brand | Thomson Linear |
| Model | 7833276 |
| Brand | Thomson Linear |
| Model | AC50 |
| Brand | Wiegmann |
| Model | JW22 |
| Brand | Orbit Industries |
| Model | FB-75 |
| Brand | Thomson Linear |
| Model | 7833279 |
| Brand | Thomson Linear |
| Model | 7824154 |
| Brand | Bridgeport |
| Model | 156-DC |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more