We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 7833273 Support Block, Base & Flange Mount, QF Style, 1.563-18 Thread, Compatible with Ball Screw Diameters: 2.000 in QF Style, 1.563-18 Thread, Compatible with Ball Screw Diameters: 2.000 in
MODEL 7833273
$1,140.17 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Thomson Bearing Supports for simple mounting of Thomson ball screw and ball spline assemblies
- Rugged steel construction
- Screw must be machined to fit into the block
| [A] | 74.60 mm (2.937 in) |
|---|---|
| [B] | 95.25 mm (3.750 in) |
| [C] | 190.50 mm (7.500 in) |
| [D] | 23.01 mm (0.906 in) |
| [D2] | 11.51 mm (0.453 in) |
| [D3] | 40.00 mm (1.575 in) |
| [F] | 46.00 mm (1.811 in) |
| [J] | 76.20 mm (3.000 in) |
| [K] | 57.15 mm (2.250 in) |
| [L] | 107.95 mm (4.250 in) |
| [M] | 6x .656 dia |
| [N] | 4x .906 Thru, 1.375 C-Bore x 2 |
| [Q] | 47.47 mm (1.869 in) |
| [R] | 38.10 mm (1.500 in) |
| [S] | 92.71 mm (3.650 in) |
| [T] | 37.08 mm (1.460 in) |
| [TH] | N-08 |
| [U min] | 34.90 mm (1.374 in) |
| [U max] | 34.93 mm (1.375 in) |
| [V min] | 40.00 mm (1.575 in) |
| [V max] | 40.01 mm (1.575 in) |
| [W] | 23.01 mm (0.906 in) |
| [X] | 7.95 mm (0.313 in) |
| [Y] | 47.63 mm (1.875 in) |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more| Brand | Drillco |
| Model | 195E116 |
| Brand | Fibox |
| Model | AR1086CHSSL |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more