We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 7833276 Support Block, Base & Flange Mount, QF Style, 1.767-18 Thread, Compatible with Ball Screw Diameters: 2.250 in QF Style, 1.767-18 Thread, Compatible with Ball Screw Diameters: 2.250 in
MODEL 7833276
$1,662.84 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Thomson Bearing Supports for simple mounting of Thomson ball screw and ball spline assemblies
- Rugged steel construction
- Screw must be machined to fit into the block
| [A] | 84.15 mm (3.313 in) |
|---|---|
| [B] | 107.95 mm (4.250 in) |
| [C] | 215.90 mm (8.500 in) |
| [D] | 25.02 mm (0.985 in) |
| [D2] | 12.50 mm (0.492 in) |
| [D3] | 45.00 mm (1.772 in) |
| [F] | 50.01 mm (1.969 in) |
| [J] | 92.08 mm (3.625 in) |
| [K] | 71.45 mm (2.813 in) |
| [L] | 143.00 mm (5.630 in) |
| [M] | 6x .812 dia |
| [N] | 4x 1.031 Thru, 1.625 C-Bore x |
| [Q] | 50.47 mm (1.987 in) |
| [R] | 46.05 mm (1.813 in) |
| [S] | 94.74 mm (3.730 in) |
| [T] | 39.12 mm (1.540 in) |
| [TH] | N-09 |
| [U min] | 34.90 mm (1.374 in) |
| [U max] | 34.93 mm (1.375 in) |
| [V min] | 45.00 mm (1.772 in) |
| [V max] | 45.01 mm (1.772 in) |
| [W] | 24.99 mm (0.984 in) |
| [X] | 7.95 mm (0.313 in) |
| [Y] | 47.63 mm (1.875 in) |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more| Brand | Thomson Linear |
| Model | AC50 |
| Brand | Wiegmann |
| Model | JW22 |
| Brand | Orbit Industries |
| Model | FB-75 |
| Brand | Thomson Linear |
| Model | 7833279 |
| Brand | Thomson Linear |
| Model | 7824154 |
| Brand | Bridgeport |
| Model | 156-DC |
| Brand | Bridgeport |
| Model | 431-LT2 |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more