Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 7833279 Support Block, Base & Flange Mount, QF Style, 1.967-18 Thread, Compatible with Ball Screw Diameters: 2.500 in QF Style, 1.967-18 Thread, Compatible with Ball Screw Diameters: 2.500 in
MODEL 7833279
$1,662.84 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Thomson Bearing Supports for simple mounting of Thomson ball screw and ball spline assemblies
- Rugged steel construction
- Screw must be machined to fit into the block
| [A] | 90.50 mm (3.563 in) |
|---|---|
| [B] | 114.30 mm (4.500 in) |
| [C] | 228.60 mm (9.000 in) |
| [D] | 27.00 mm (1.063 in) |
| [D2] | 13.49 mm (0.531 in) |
| [D3] | 50.00 mm (1.969 in) |
| [F] | 54.00 mm (2.126 in) |
| [J] | 92.08 mm (3.625 in) |
| [K] | 71.45 mm (2.813 in) |
| [L] | 143.00 mm (5.630 in) |
| [M] | 6x .812 dia |
| [N] | 4x 1.031 Thru, 1.625 C-Bore x |
| [Q] | 55.04 mm (2.167 in) |
| [R] | 46.05 mm (1.813 in) |
| [S] | 115.82 mm (4.560 in) |
| [T] | 42.67 mm (1.680 in) |
| [TH] | N-10 |
| [U min] | 44.42 mm (1.749 in) |
| [U max] | 44.45 mm (1.750 in) |
| [V min] | 50.00 mm (1.968 in) |
| [V max] | 50.01 mm (1.969 in) |
| [W] | 27.00 mm (1.063 in) |
| [X] | 9.53 mm (0.375 in) |
| [Y] | 69.85 mm (2.750 in) |
Thomson Linear 7824154 Support Block, Base & Flange Mount, QK Style, .469-32 Thread, Compatible with Ball Screw Diameters: 0.631 in
| Brand | Thomson Linear |
| Model | 7824154 |
$581.43
Each
Free Shipping orders over $100
Bridgeport 156-DC 2" threaded hub
| Brand | Bridgeport |
| Model | 156-DC |
$28.50
Each
Free shipping
$37.26
Each
Free shipping
Bridgeport 431-LT2 3/4" liquid tight connector
| Brand | Bridgeport |
| Model | 431-LT2 |
$7.99
Each
Free shipping
Thomson Linear 7825261 Actuator, CAPACITOR W/BRACKET 220VAC
| Brand | Thomson Linear |
| Model | 7825261 |
$227.31
Each
Free Shipping orders over $100
$859.41
Each
Free Shipping orders over $100
Bridgeport 290-MS 1/2" US steel COMBO. coupling.
| Brand | Bridgeport |
| Model | 290-MS |
$10.84
Each
Free shipping
Thomson Linear 7832144 Actuator, KIT: 24VDC 18:1-MANUAL DRIVE
| Brand | Thomson Linear |
| Model | 7832144 |
$485.82
Each
Free Shipping orders over $100