Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 7833365 Support Block, Base Mount, BK Style, Compatible with Ball Screw Diameters: 32 mm, 1.150 in, 1.500 in* Compatible with Ball Screw Diameters: 32 mm, 1.150 in, 1.500 in*
MODEL 7833365
$596.11 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Thomson Bearing Supports for simple mounting of Thomson ball screw and ball spline assemblies
- Rugged steel construction
- Screw must be machined to fit into the block
- *Not compatible with all 1.5 in screws - See Related Products for full compatibility list
| [A] | 42.49 mm (1.673 in) |
|---|---|
| [B] | 53.01 mm (2.087 in) |
| [C] | 105.99 mm (4.173 in) |
| [D] | 10.01 mm (0.394 in) |
| [D2] | 48.01 mm (1.890 in) |
| [D3] | 25.00 mm (0.984 in) |
| [E] | 22.00 mm (0.866 in) |
| [F] | 42.01 mm (1.654 in) |
| [K] | 48.01 mm (1.890 in) |
| [L] | 80.01 mm (3.150 in) |
| [N] | 4x .433 Thru, .699 C-Bore x .4 |
| [Q] | 62.99 mm (2.480 in) |
| [S] | 95.00 mm (3.740 in) |
| [T] | 65.00 mm (2.559 in) |
| [TH] | M25x1.5 |
| [U min] | 19.98 mm (0.787 in) |
| [U max] | 20.00 mm (0.787 in) |
| [V min] | 24.99 mm (0.984 in) |
| [V max] | 25.00 mm (0.984 in) |
| [W] | 46.99 mm (1.850 in) |
| Load, Static | 6,953 N (1,563 lbf) |
|---|---|
| Axial Capacity | 20,497 N (4,608 lbf) |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more
Thomson Linear 7833276 Support Block, Base & Flange Mount, QF Style, 1.767-18 Thread, Compatible with Ball Screw Diameters: 2.250 in
| Brand | Thomson Linear |
| Model | 7833276 |
$1,662.84
Each
Free Shipping orders over $100
Thomson Linear AC50 ALUMINUM COUPLING
| Brand | Thomson Linear |
| Model | AC50 |
$229.15
Each
Free Shipping orders over $100
WIEGMANN JW22 WWJICSTRAIGHT2.5SQ-24
| Brand | Wiegmann |
| Model | JW22 |
$228.89
Each
Orbit FB-75 3/4 FLEX BUSHING
| Brand | Orbit Industries |
| Model | FB-75 |
$1.06
Each
Free shipping
Thomson Linear 7833279 Support Block, Base & Flange Mount, QF Style, 1.967-18 Thread, Compatible with Ball Screw Diameters: 2.500 in
| Brand | Thomson Linear |
| Model | 7833279 |
$1,662.84
Each
Free Shipping orders over $100
Thomson Linear 7824154 Support Block, Base & Flange Mount, QK Style, .469-32 Thread, Compatible with Ball Screw Diameters: 0.631 in
| Brand | Thomson Linear |
| Model | 7824154 |
$581.43
Each
Free Shipping orders over $100
Bridgeport 156-DC 2" threaded hub
| Brand | Bridgeport |
| Model | 156-DC |
$28.50
Each
Free shipping
$37.26
Each
Free shipping
Reviews
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more