We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 7833397 Support Block, Base Mount, BK Style, M40 x 1.5 Thread, Compatible with Ball Screw Diameters: 50 mm, 2.000 in M40 x 1.5 Thread, Compatible with Ball Screw Diameters: 50 mm, 2.000 in
MODEL 7833397
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Thomson Bearing Supports for simple mounting of Thomson ball screw and ball spline assemblies
- Rugged steel construction
- Screw must be machined to fit into the block
| [A] | 65.00 mm (2.559 in) |
|---|---|
| [B] | 80.00 mm (3.150 in) |
| [C] | 160.00 mm (6.299 in) |
| [D] | 14.00 mm (0.551 in) |
| [D2] | 66.00 mm (2.598 in) |
| [D3] | 40.00 mm (1.575 in) |
| [E] | 33.00 mm (1.299 in) |
| [F] | 61.00 mm (2.402 in) |
| [K] | 60.00 mm (2.362 in) |
| [L] | 110.00 mm (4.331 in) |
| [N] | 4x 18.0 Thru, 26.0 C-Bore x 17 |
| [Q] | 91.00 mm (3.583 in) |
| [S] | 143.00 mm (5.630 in) |
| [T] | 93.00 mm (3.661 in) |
| [TH] | M40x1.5 |
| [U max] | 35.00 mm (1.378 in) |
| [V min] | 39.99 mm (1.574 in) |
| [V max] | 39.99 mm (1.575 in) |
| [W] | 58.00 mm (2.283 in) |
| Load, Static | 17,984 N (4,043 lbf) |
|---|---|
| Axial Capacity | 17,984 N (4,043 lbf) |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more| Brand | Drillco |
| Model | 72A106C |
| Brand | SpillTech |
| Model | WP100M |
| Brand | Greenfield Threading |
| Model | 402627 |
| Brand | Drillco |
| Model | 650A132B |
| Brand | Drillco |
| Model | 37E216A |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more