Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 7833398 Support Block, Base Mount, BF Style, Compatible with Ball Screw Diameters: 10 mm Compatible with Ball Screw Diameters: 10 mm
MODEL 7833398
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Thomson Bearing Supports for simple mounting of Thomson ball screw and ball spline assemblies
- Rugged steel construction
- Screw must be machined to fit into the block
| [A] | 23.00 mm (0.906 in) |
|---|---|
| [B] | 30.00 mm (1.181 in) |
| [C] | 60.00 mm (2.362 in) |
| [D] | 10.00 mm (0.394 in) |
| [D3] | 8.00 mm (0.315 in) |
| [F] | 20.00 mm (0.787 in) |
| [K] | 22.00 mm (0.866 in) |
| [L] | 39.00 mm (1.535 in) |
| [N] | 4x 6.6 Thru, 10.8 C-Bore x 5.0 |
| [S] | 25.00 mm (0.984 in) |
| [T] | 10.00 mm (0.394 in) |
| [U max] | 6.00 mm (0.236 in) |
| [V min] | 7.99 mm (0.314 in) |
| [V max] | 8.00 mm (0.315 in) |
| [W] | 7.90 mm (0.311 in) |
| [X] | 0.90 mm (0.035 in) |
| [Y] | 7.60 mm (0.299 in) |
Flowtrend 103231 17-62-1 1/2-SFY GASKET
| Brand | Flowtrend |
| Model | 17-62-1 1/2-SFY |
$37.13
Each
Free shipping
54980 8MM - 9" Arm Cushion Grip Hex T-Key Set 6 Inch Series
| Brand | Eklind |
| Model | 54980 |
$14.98
Each
Free shipping
Greenfield 402514 382 1/2-13 CRBN RD DIE 2"OD
| Brand | Greenfield Threading |
| Model | 402514 |
$53.08
Each
Free shipping
Hanson 42527 OCTAGON TAG-BRASS 1-1/4" 25PK
| Brand | Hanson |
| Model | 42527 |
$17.50
Each
Free shipping
PT Coupling 5501840 40YST BUNA N 5/16 GSKT
| Brand | PT Coupling |
| Model | 5501840 |
$2.27
Each
Free shipping
$222.17
Each
Free Shipping orders over $100
PT Coupling 5501430 NW7 WHT NITRILE GKT
| Brand | PT Coupling |
| Model | 5501430 |
$7.27
Each
Free shipping
16232 Bright Short Series Hex-L Key 1/2"
| Brand | Eklind |
| Model | 16232 |
$10.58
Each
Free shipping
Reviews