Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear 7833404 Support Block, Base Mount, BF Style, Compatible with Ball Screw Diameters: 50 mm, 2.000 in Compatible with Ball Screw Diameters: 50 mm, 2.000 in
MODEL 7833404
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Description
- Thomson Bearing Supports for simple mounting of Thomson ball screw and ball spline assemblies
- Rugged steel construction
- Screw must be machined to fit into the block
| [A] | 65.00 mm (2.559 in) |
|---|---|
| [B] | 80.00 mm (3.150 in) |
| [C] | 160.00 mm (6.299 in) |
| [D] | 18.50 mm (0.728 in) |
| [D3] | 40.00 mm (1.575 in) |
| [F] | 37.00 mm (1.457 in) |
| [K] | 60.00 mm (2.362 in) |
| [L] | 110.00 mm (4.331 in) |
| [N] | 4x 18.0 Thru, 26.0 C-Bore x 17 |
| [S] | 73.00 mm (2.874 in) |
| [T] | 23.00 mm (0.906 in) |
| [U max] | 35.00 mm (1.378 in) |
| [V min] | 39.99 mm (1.574 in) |
| [V max] | 39.99 mm (1.575 in) |
| [W] | 19.95 mm (0.785 in) |
| [X] | 1.95 mm (0.077 in) |
| [Y] | 38.00 mm (1.496 in) |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more
DRILLCO 425A204 1.1/16 Bridge Reamers High Speed Steel Black Oxide Spiral Flute
| Brand | Drillco |
| Model | 425A204 |
$158.56
Each
Free Shipping orders over $100
$28.78
Each
Free shipping
Hanson 43134 SQUARE TAG-316 STAINLESS STEEL 1" 25PK
| Brand | Hanson |
| Model | 43134 |
$10.63
Each
Free shipping
DRILLCO 54A136C 9/16x5/8 2-Flute Finishing End Mills High Speed Steel Bright Regular Length Double End
| Brand | Drillco |
| Model | 54A136C |
$43.72
Each
Free shipping
Reviews
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more