Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear KGF-D-2505-RH-EE 25X5 RH BALL NUT ASSEMBLY KGF-D Style Ball Nuts =- MOST CURRENT DESIGN/PUSH PRODUCT (FLANGE FLATS, NO FRONT PILOT DIA., W/ RUBBER WIPERS, DIN69051 COMPLIANT)
MODEL KGF-D-2505-RH-EE
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
25X5 RH BALL NUT ASSEMBLY KGF-D Style Ball Nuts =- MOST CURRENT DESIGN/PUSH PRODUCT (FLANGE FLATS, NO FRONT PILOT DIA., W/ RUBBER WIPERS, DIN69051 COMPLIANT)
Description
- Superseded
- Replaced by 7110-448-064 in North America or in Europe part number 0215200051
- Available in three preload classes (Type Z1, Z2, Z3) Z1 – light preload to 1 – 2% Z2 – no preload, clearance held to max indicated in table (standard unless specified) Z3 – no preload, clearance held to max .05mm
- Part number 7110-448-064 or KGF-D-2505-RH-EE sold in North America. This same product is sold in Europe under part number 0215200051
Dimension
| [D1] | 40 mm |
|---|---|
| [D4] | 51 mm |
| [D5] | 6.6 mm |
| [D6] | 62 mm |
| [G] | M6 |
| [L1] | 10 mm |
| [L10] | 5 mm |
| [L2] | 42 mm |
| [L7] | 10 mm |
| [L8] | 48 mm |
| [L9] | 10 mm |
| Ball Bearing Diameter | 3.5 mm |
| Diameter, Nominal Screw | 25 mm |
| Nut Backlash, Maximum | 0.08 mm |
| travel per shaft rev | 5 mm |
Performance
| Load, Dynamic | 12.3 kN |
|---|---|
| Load, Static, Maximum | 22.5 kN |
| Maximum Acceleration | 5 m/s² |
NSI 818H-ID 8 HORIZONTAL FLAG TIE NATURAL 18LB MIN. TENSILE STRENGTH
| Brand | NSI Industries |
| Model | 818H-ID |
$0.20
Each
Free shipping
Cle-Line C25156WTL T1000 WTL STRAIGHT TOOTH 1X0.035 5/8T
| Brand | Cle-Line |
| Model | C25156WTL |
$0.42
Each
Free shipping