We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear SSEM30 Linear Bearing, Ball Bushing only, Super Smart, 30 mm, Closed, Self-aligning, Adjustable; Use with 30 mm Diameter Class L Shaft in end supported applications Self-aligning, Adjustable; Use with 30 mm Diameter Class L Shaft in end supported applications
MODEL SSEM30
$165.13 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Adjustable/Not Adjustable | Adjustable |
| Closed/Open | Closed |
| Roll Pack | No Roll Pack |
| Food Grade Rated | Not Food Grade |
| Self Alignment | Self-aligning |
| Single/Twin | Single |
| Temperature Max | 85 °C / 185 °F |
| Use with shafting class | MM |
| Nominal Diameter | 30 mm / 1.181 in |
| Outer Diameter | 47 mm / 1.850 in |
| Length | 68 mm / 2.677 in |
| Performance | Value |
|---|---|
| Load Capacity, Dynamic | 8300 N / 1, 865.914 lbf |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more| Brand | Sunex Tools |
| Model | 223M |
| Brand | Sunex Tools |
| Model | 230U |
| Brand | Sunex Tools |
| Model | 226M |
| Brand | Sunex Tools |
| Model | 26489 |
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | CB324452 |
| Brand | Sunex Tools |
| Model | 310MRD |
| Brand | Greenfield Threading |
| Model | 401433 |
| Brand | Sunex Tools |
| Model | 36474 |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more