We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson S2000SS Linear Bearing, Seal, External, Accessory, 2 in, Closed, Stainless Steel. This external seal accessory is designed for use with 2 in closed linear bearings, providing protection against contaminants in linear motion applications.
MODEL S2000SS
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$51.53 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
- For use with Thomson Ball Bushing® Bearings.
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Closed/Open | Closed |
| Material | Stainless Steel; Rubber |
| UPC Number | 662486903277 |
| Weight | 0.1 lb |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [d] Shaft, Nominal Diameter | 2 in |
| [OD] Outside Diameter | 3.004 in |
| [T] | 0.375 in |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more| Brand | |
| Model | 96900881 |
| Brand | |
| Model | 96901350 |
| Brand | |
| Model | 96904999 |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more