Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear PPA00-01B65-04NXXX PPA precision linear actuator rated for 1500 lbf force with a 4 in stroke. This unit is supplied without a motor and without feedback, delivering a full-load travel rate of 0.33 in/s. Designed for industrial positioning applications requiring high thrust in a compact package.
MODEL PPA00-01B65-04NXXX
$692.06 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- Actuator with double input shafts to which a customer supplied motor or/and an intermediate shaft can be mounted
- Highly efficient ball screw drive system
- Holding brake prevents back driving
- Trunnion to clevis mounting
- Maintenance free
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Anti-rotation | No |
| Brake | Integral Holding Brake |
| Cable length | 0 in |
| Connection | No Motor |
| End Play, Max | 0.04 in |
| Feedback | No Feedback |
| Gear Reduction | 1:1 |
| Manual Override | Yes |
| Material | Copper; Steel; Zinc; Aluminum; Plastic |
| Motor Control | None |
| Nominal Stroke | 4 in |
| Protection, End-of-stroke | None |
| Protection, Overload | None |
| Screw Type | Ball |
| Temperature Max | 150 °F |
| Temperature Min | -15 °F |
| Voltage | No Motor |
| Weight | 7.4 lb |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [A] | 14.8 in |
| [B] | 8.8 in |
| [S] | 4 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Duty Cyle | 30 % |
| Load, Dynamic | 1500 lbf |
| Load, Static, Max | 3000 lbf |
| Restraining Torque | 200 in-lbs |
| Travel Rate @ Full Load | 0.33 in/s |
| Travel Rate @ No Load | 0.33 in/s |
$15.13
Each
Free shipping
E-Z LOK 329-10 Threaded Insert for Metal - Standard Wall - Carbon Steel - 5/8-11 x 7/8-9 Pack of 5
| Brand | E-Z Lok |
| Model | 329-10 |
$2.37
Each
Free shipping