Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear PPA12-18B65-04NPOX Actuator, PPA, 12 Vdc, 750 lbf, 4 in, Potentiometer, Cable length 16.5 in, Flying Leads, 1.1 in/s Travel Rate Full Load Flying Leads, 1.1 in/s Travel Rate @ Full Load
MODEL PPA12-18B65-04NPOX
$1,549.56 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- Strong and versatile heavy duty actuator
- Highly efficient ball screw drive system
- Overload clutch for mid and end of stroke protection
- Motor with thermal switch
- Maintenance free
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Anti-rotation | No |
| Brake | Integral Holding Brake |
| Cable length | 16.5 in |
| Connection | Flying Leads |
| End Play, Max | 0.04 in |
| Feedback | Potentiometer |
| IP Rating | IP54 |
| Manual Override | No |
| Material | Copper; Steel; Zinc; Aluminum; Plastic |
| Motor Control | None |
| Nominal Stroke | 4 in |
| Protection, End-of-stroke | Clutch |
| Protection, Overload | Clutch |
| Screw Type | Ball |
| Temperature Max | 150 °F |
| Temperature Min | -15 °F |
| Voltage | 12 Vdc |
| Weight | 11.6 lb |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [A] | 15.7 in |
| [B] | 8.8 in |
| [S] | 4 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Duty Cyle | 30 % |
| Load, Dynamic | 750 lbf |
| Load, Static, Max | 3000 lbf |
| Restraining Torque | 100 in-lbs |
| Travel Rate @ Full Load | 1.1 in/s |
| Travel Rate @ No Load | 1.26 in/s |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more
TIMKEN 29519-4150 Bearing Isolators
| Brand | Timken |
| Model | 29519-4150 |
$335.47
Each
Free Shipping orders over $100
$123.71
Each
Free Shipping orders over $100
TBWOODS BB155 Hex V-Belt
| Brand | TB Woods |
| Model | BB155 |
$110.00
Each
Free Shipping orders over $100
NSK 51408 Thrust Ball Bearing
| Brand | NSK Bearings |
| Model | 51408 |
$91.46
Each
Free shipping
Bestorq 3L220 FHP V-BELT
| Brand | Bestorq |
| Model | 3L220 |
$2.21
Each
Free shipping
TBWOODS BB112 Hex V-Belt
| Brand | TB Woods |
| Model | BB112 |
$120.00
Each
Free Shipping orders over $100
Dixon GL320 ABS Standard Dry Lower Mount Gauge
| Brand | Dixon |
| Model | GL320 |
$25.45
Each
Free shipping
TBWOODS BB300 Hex V-Belt
| Brand | TB Woods |
| Model | BB300 |
$300.00
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more