PPA12-18B65-12NPOX
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear PPA12-18B65-12NPOX PPA Precision Linear Actuator, 12 Vdc, 750 lbf force, 12 in stroke, potentiometer position feedback, cable length 16.5 in, flying leads, 1.1 in/s travel rate full load.
MODEL PPA12-18B65-12NPOX
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
  • Strong and versatile heavy duty actuator
  • Highly efficient ball screw drive system
  • Overload clutch for mid and end of stroke protection
  • Motor with thermal switch
  • Maintenance free
Specifications
SpecificationsValue
Anti-rotationNo
BrakeIntegral Holding Brake
Cable length16.5 in
ConnectionFlying Leads
End Play, Max0.04 in
FeedbackPotentiometer
IP RatingIP54
Manual OverrideNo
MaterialCopper; Steel; Zinc; Aluminum; Plastic
Motor ControlNone
Nominal Stroke12 in
Protection, End-of-strokeClutch
Protection, OverloadClutch
Screw TypeBall
Temperature Max150 °F
Temperature Min-15 °F
Voltage12 Vdc