Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear PPA12-58B65-18NXXX Actuator, PPA, 12 Vdc, 1500 lbf, 18 in, No Feedback, Cable length 16.5 in, Flying Leads, 0.37 in/s Travel Rate Full Load Flying Leads, 0.37 in/s Travel Rate @ Full Load
MODEL PPA12-58B65-18NXXX
$1,074.33 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- Strong and versatile heavy duty actuator
- Highly efficient ball screw drive system
- Overload clutch for mid and end of stroke protection
- Motor with thermal switch
- Maintenance free
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Anti-rotation | No |
| Brake | Integral Holding Brake |
| Cable length | 16.5 in |
| Connection | Flying Leads |
| End Play, Max | 0.04 in |
| Feedback | No Feedback |
| IP Rating | IP54 |
| Manual Override | No |
| Material | Copper; Steel; Zinc; Aluminum; Plastic |
| Motor Control | None |
| Nominal Stroke | 18 in |
| Protection, End-of-stroke | Clutch |
| Protection, Overload | Clutch |
| Screw Type | Ball |
| Temperature Max | 150 °F |
| Temperature Min | -15 °F |
| Voltage | 12 Vdc |
| Weight | 15.9 lb |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [A] | 29.7 in |
| [B] | 24.8 in |
| [S] | 18 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Duty Cyle | 30 % |
| Load, Dynamic | 1500 lbf |
| Load, Static, Max | 3000 lbf |
| Restraining Torque | 200 in-lbs |
| Travel Rate @ Full Load | 0.37 in/s |
| Travel Rate @ No Load | 0.49 in/s |
General Bearing GBC.S8702-88-300
| Brand | General Bearing |
| Model | GBC.S8702-88-300 |
$31.00
Each
Free shipping
Koyo Bearing RSTO10 Yoke Type, Crowned Outer Diameter, Track Roller, 14 mm Inner Diameter x 30 mm Outer Diameter x 12 mm Width
| Brand | Koyo Bearing |
| Model | RSTO10 |
$46.74
Each
Free shipping