Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear PPA24-18B65-18NXXX PPA precision linear actuator, 24 Vdc, 750 lbf force, 18 in stroke, no feedback, cable length 16.5 in, flying leads, 1.1 in/s travel rate full load.
MODEL PPA24-18B65-18NXXX
$1,125.50 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- Strong and versatile heavy duty actuator
- Highly efficient ball screw drive system
- Overload clutch for mid and end of stroke protection
- Motor with thermal switch
- Maintenance free
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Anti-rotation | No |
| Brake | Integral Holding Brake |
| Cable length | 16.5 in |
| Connection | Flying Leads |
| End Play, Max | 0.04 in |
| Feedback | No Feedback |
| IP Rating | IP54 |
| Manual Override | No |
| Material | Copper; Steel; Zinc; Aluminum; Plastic |
| Motor Control | None |
| Nominal Stroke | 18 in |
| Protection, End-of-stroke | Clutch |
| Protection, Overload | Clutch |
| Screw Type | Ball |
| Temperature Max | 150 °F |
| Temperature Min | -15 °F |
| Voltage | 24 Vdc |
| Weight | 15.9 lb |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [A] | 29.7 in |
| [B] | 24.8 in |
| [S] | 18 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Duty Cyle | 30 % |
| Load, Dynamic | 750 lbf |
| Load, Static, Max | 3000 lbf |
| Restraining Torque | 100 in-lbs |
| Travel Rate @ Full Load | 1.1 in/s |
| Travel Rate @ No Load | 1.26 in/s |
Pramet SNMG 543-RM:T9325 6754019 Turning Insert - Negative
| Brand | Pramet |
| Model | 6754019 |
$16.80
Each
Free shipping
Gates E3MR-219-09 is a PowerGrip TruMotion Belt with 3MR pitch, 219 mm pitch length, 9 mm width, and 73 teeth. Designed for light-duty precision positioning drives in office equipment and instrumentation. Glass-fiber-reinforced construction provides dimensional stability and quiet operation.
| Brand | Gates Rubber |
| Model | E3MR-219-09 |
$11.91
Each
Free shipping
Call for pricing
$143.65
Each
Free Shipping orders over $100
$30.52
Each
Free shipping
Pramet SCMT 32.51-UR:T9325 6754662 Turning Insert - Positive
| Brand | Pramet |
| Model | 6754662 |
$8.45
Each
Free shipping
$15,407.17
Each
Free Shipping orders over $100
Siemens 3SU1400-1AA10-1EA0
| Brand | Siemens Controls |
| Model | 3SU1400-1AA10-1EA0 |
$18.00
Each
Free shipping