Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear PPA36-58B65-04NPOX PPA precision linear actuator with 36 Vdc input, 1500 lbf force, and 4 in stroke. Includes potentiometer position feedback, 16.5 in flying leads cable, and 0.37 in/s full load travel rate. Designed for high-precision positioning in factory automation applications.
MODEL PPA36-58B65-04NPOX
$1,628.32 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- Strong and versatile heavy duty actuator
- Highly efficient ball screw drive system
- Overload clutch for mid and end of stroke protection
- Motor with thermal switch
- Maintenance free
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Anti-rotation | No |
| Brake | Integral Holding Brake |
| Cable length | 16.5 in |
| Connection | Flying Leads |
| End Play, Max | 0.04 in |
| Feedback | Potentiometer |
| IP Rating | IP54 |
| Manual Override | No |
| Material | Copper; Steel; Zinc; Aluminum; Plastic |
| Motor Control | None |
| Nominal Stroke | 4 in |
| Protection, End-of-stroke | Clutch |
| Protection, Overload | Clutch |
| Screw Type | Ball |
| Temperature Max | 150 °F |
| Temperature Min | -15 °F |
| Voltage | 36 Vdc |
| Weight | 11.6 lb |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [A] | 15.7 in |
| [B] | 8.8 in |
| [S] | 4 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Duty Cyle | 30 % |
| Load, Dynamic | 1500 lbf |
| Load, Static, Max | 3000 lbf |
| Restraining Torque | 200 in-lbs |
| Travel Rate @ Full Load | 0.37 in/s |
| Travel Rate @ No Load | 0.49 in/s |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more
$1,101.19
Each
Free Shipping orders over $100
$3,127.89
Each
Free Shipping orders over $100
Tingley 2300-M STRETCH RUBBER OVERSHOES Original Hi-Top Work Rubber Cleated Outsole - Black Size M
| Brand | Tingley |
| Model | 2300-M |
$26.44
Each
Free shipping
Call for pricing
$126.12
Each
Free Shipping orders over $100
$372.00
Each
Free Shipping orders over $100
Linn-Gear 80-3C96 Triple Sprocket H1
| Brand | Linn Gear |
| Model | 80-3C96 |
$2,293.20
Each
Free Shipping orders over $100
BALAX 44022-010 4-40 BH2 STI 45 degree SPFL Thredshaver FT. PT. REMOVED BRIGHT FINISH
| Brand | Balax |
| Model | 44022-010 |
$32.99
Each
Free shipping
Reviews
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more