Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear PPA36-58B65-36NXXX Actuator, PPA, 36 Vdc, 1500 lbf, 36 in, No Feedback, Cable length 16.5 in, Flying Leads, 0.37 in/s Travel Rate Full Load Flying Leads, 0.37 in/s Travel Rate @ Full Load
MODEL PPA36-58B65-36NXXX
$1,281.33 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- Strong and versatile heavy duty actuator
- Highly efficient ball screw drive system
- Overload clutch for mid and end of stroke protection
- Motor with thermal switch
- Maintenance free
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Anti-rotation | No |
| Brake | Integral Holding Brake |
| Cable length | 16.5 in |
| Connection | Flying Leads |
| End Play, Max | 0.04 in |
| Feedback | No Feedback |
| IP Rating | IP54 |
| Manual Override | No |
| Material | Copper; Steel; Zinc; Aluminum; Plastic |
| Motor Control | None |
| Nominal Stroke | 36 in |
| Protection, End-of-stroke | Clutch |
| Protection, Overload | Clutch |
| Screw Type | Ball |
| Temperature Max | 150 °F |
| Temperature Min | -15 °F |
| Voltage | 36 Vdc |
| Weight | 23.7 lb |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [A] | 47.7 in |
| [B] | 42.8 in |
| [S] | 36 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Duty Cyle | 30 % |
| Load, Dynamic | 1500 lbf |
| Load, Static, Max | 3000 lbf |
| Restraining Torque | 200 in-lbs |
| Travel Rate @ Full Load | 0.37 in/s |
| Travel Rate @ No Load | 0.49 in/s |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more
SMC ISE20B-L-P-N01 Pressure Switch ISE1-6
| Brand | SMC |
| Model | ISE20B-L-P-N01 |
$101.88
Each
Free Shipping orders over $100
FKB JMXL5YZ 3-PIECE PRECISION-HIGH STRENGTH ALLOY MALE ROD END LEFT-HAND WITH STUD AND ZERK
| Brand | FK Bearing |
| Model | JMXL5YZ |
$22.78
Each
Free shipping
Nexen 801552 Air Engaged Torque Limiter
| Brand | Nexen |
| Model | 801552 |
$7,555.50
Each
Free Shipping orders over $100
$26.73
Each
Free shipping
KOYO 6310 ZZ Deep Groove Ball Bearing Single Row 50X110X27MM Two Shields Steel Cage
| Brand | Koyo Bearing |
| Model | 6310 ZZ |
$66.73
Each
Free shipping
Koyo Bearing 6017 Open Type, Deep Groove Ball Bearing, 85 mm Inner Diameter x 130 mm Outer Diameter x 22 mm Width
| Brand | Koyo Bearing |
| Model | 6017 |
$101.43
Each
Free Shipping orders over $100
#4-40 x 1/4" Flat Head Cap Screw, Coarse, Full Thread, Alloy Steel, Zinc CR+3 Finish
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-840017 |
$24.34
Per Bx
Free shipping
6/5V1180 6 Rib 5V1180 Banded V-Belt
| Brand | Timken Belts |
| Model | R5V1180-6 |
$887.58
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more