Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear PPA90-18B65-12NPOX Actuator, PPA, 90 Vdc, 750 lbf, 12 in, Potentiometer, Cable length 16.5 in, Flying Leads, 0.63 in/s Travel Rate Full Load Flying Leads, 0.63 in/s Travel Rate @ Full Load
MODEL PPA90-18B65-12NPOX
$1,792.56 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- Strong and versatile heavy duty actuator
- Highly efficient ball screw drive system
- Overload clutch for mid and end of stroke protection
- Motor with thermal switch
- Maintenance free
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Anti-rotation | No |
| Brake | Integral Holding Brake |
| Cable length | 16.5 in |
| Connection | Flying Leads |
| End Play, Max | 0.04 in |
| Feedback | Potentiometer |
| IP Rating | IP54 |
| Manual Override | No |
| Material | Copper; Steel; Zinc; Aluminum; Plastic |
| Motor Control | None |
| Nominal Stroke | 12 in |
| Protection, End-of-stroke | Clutch |
| Protection, Overload | Clutch |
| Screw Type | Ball |
| Temperature Max | 150 °F |
| Temperature Min | -15 °F |
| Voltage | 90 Vdc |
| Weight | 15.1 lb |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [A] | 23.7 in |
| [B] | 16.8 in |
| [S] | 12 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Duty Cyle | 30 % |
| Load, Dynamic | 750 lbf |
| Load, Static, Max | 3000 lbf |
| Restraining Torque | 100 in-lbs |
| Travel Rate @ Full Load | 0.63 in/s |
| Travel Rate @ No Load | 0.8 in/s |
LSIS 1381012300 MC65A-30-22-U7-L-E
| Brand | LS Electric |
| Model | 1381012300 |
$157.06
Each
Free Shipping orders over $100
Cooper Eaton AHL1630FO Flanged Outlet 30A 480V 3PH 3P4W H/L Black & White
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | AHL1630FO |
$76.03
Each
Free shipping
Dichtomatik VVA-003 VITON V-RING
| Brand | Dichtomatik |
| Model | VVA-003 |
Call for pricing
Allen Bradley 100-E205ED11 IEC 205 A 100-250V 50-60 Hz/100-250V DC Contactor
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 100-E205ED11 |
$2,110.74
Each
Free Shipping orders over $100
NTN 51238 Thrust Ball Bearing
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 51238 |
$2,494.96
Each
Free Shipping orders over $100
Timken Belts (Carlisle) 5V600 Pow Weg Belts
| Brand | Timken Belts |
| Model | 5V600 |
$46.73
Each
Free shipping
NSK 53204 Thrust Ball Bearing
| Brand | NSK Bearings |
| Model | 53204 |
$70.84
Each
Free shipping
Hubbell Wiring HBL2735 LKG FLG-INLT 30A 3P 480V L16-30P WH
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL2735 |
$68.00
Each
Free shipping