PPA90-58B65-36NXXX
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear PPA90-58B65-36NXXX PPA precision linear actuator, 90 Vdc, 1500 lbf force, 36 in stroke, no feedback, cable length 16.5 in, flying leads, 0.17 in/s travel rate full load.
MODEL PPA90-58B65-36NXXX
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
  • Strong and versatile heavy duty actuator
  • Highly efficient ball screw drive system
  • Overload clutch for mid and end of stroke protection
  • Motor with thermal switch
  • Maintenance free
Specifications
SpecificationsValue
Anti-rotationNo
BrakeIntegral Holding Brake
Cable length16.5 in
ConnectionFlying Leads
End Play, Max0.04 in
FeedbackNo Feedback
Gear Reduction58:1
IP RatingIP54
Manual OverrideNo
MaterialCopper; Steel; Zinc; Aluminum; Plastic
Motor ControlNone
Nominal Stroke36 in
Protection, End-of-strokeClutch
Protection, OverloadClutch
Screw TypeBall
Temperature Max150 °F
Temperature Min-15 °F
Voltage90 Vdc
Weight23.7 lb
Dimensions
DimensionValue
[A]47.7 in
[B]42.8 in
[S]36 in
Performance
PerformanceValue
Current Draw @ no load/max. Load1 A