Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear K2G10-12V-DN-04 Actuator, B-Track, 12 Vdc, 600 lbf, Connector
MODEL K2G10-12V-DN-04
$933.98 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- Protective coatings and O-ring seals throughout.
- Hybrid Acme style nut and screw design, no brake needed.
- Ball detent over load clutch.
- Thermal overload incorporated into the motor.
- Heavy wall construction
- Heat treated gears
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Anti-rotation | No |
| Brake | no (self Locking) |
| Connection | Connector |
| Connector Type | Packard Electric 56 series 2984883 with terminal 2962987 |
| IP Rating | IP65/IP69K |
| Material | Copper; Steel; Zinc; Aluminum; Plastic |
| Screw Type | Acme |
| Temperature Max | 150 °F |
| Temperature Min | -20 °F |
| UPC Number | 786582996435 |
| Voltage | 12 Vdc |
| Weight | 10 lb |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [A] | 10.32 in |
| [S] | 4 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Duty Cyle | 25 % |
| Load, Dynamic | 600 lbf |
| Load, Static, Max | 3000 lbf |
REXNORD 614-314-2 SSS7700-16T 25MM KW 141195
| Brand | Rexnord |
| Model | 614-314-2 |
Call for pricing
Hubbell Wiring SNAP2172ISC SNAP2CONNECT2 DECO HG 15A/125V SC IV
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | SNAP2172ISC |
$24.71
Each
Free shipping
REXNORD 895.89.44 1000-20T 1-1/4 SPLIT
| Brand | Rexnord |
| Model | 895.89.44 |
Call for pricing
Saginaw Control SCE-12P16C Subpanel Flat
| Brand | Saginaw Control |
| Model | SCE-12P16C |
$29.09
Each
Free shipping
Jason 96.0M119 JASON TYPE 400 FLAT BELT
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 96.0M119 |
$94.45
Each
Free shipping
Hubbell Wiring GF15IMP 15A RESI GFR IVORY MID PL
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | GF15IMP |
$19.64
Each
Free shipping
Carter csy-60-S 1.875" Needle Yoke Roller Stainless Steel, Crown, Sealed
| Brand | Carter |
| Model | CSY-60-S |
$200.17
Each
Free Shipping orders over $100
Remke 103K0020A1 Mini-Link Cable Assembly Rubber Male External Thread/Female 3 Pole 2ft 16 AWG SS Couplers
| Brand | Remke |
| Model | 103K0020A1 |
$47.44
Each
Free shipping