K2XG20-230V-18
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear K2XG20-230V-18 B-Track linear actuator, 230 Vac, 1500 lbf force, with connector. Designed for heavy-duty industrial positioning and automation applications requiring reliable linear motion.
MODEL K2XG20-230V-18
  • Hybrid Acme style nut and screw design, no brake needed.
Specifications
Specifications Value
Anti-rotation No
Brake Integral Holding Brake
Material Copper; Steel; Zinc; Aluminum; Plastic
Screw Type Ball
Temperature Max 150 °F
Temperature Min -20 °F
UPC Number 883680080155
Voltage 230 Vac
Dimensions
Dimension Value
[A] 25.89 in
[S] 18 in
Performance
Performance Value
Duty Cyle 50 %
Load, Dynamic 1500 lbf
Load, Static, Max 3000 lbf
SKU: 1834541
President
Excellent to deal with,best price and received product promptly
Read more
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more
12 volt motor
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Reviews
President
5.8 inch actuator