We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear K2XG20-230V-24 B-Track linear actuator operates on 230 Vac with a 1500 lbf force rating. This heavy-duty actuator features a rectangular extrusion housing and acme or ball screw drive for reliable positioning in factory automation applications. Includes connector for easy integration.
MODEL K2XG20-230V-24
$2,201.72 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- Protective coatings and O-ring seals throughout.
- Hybrid Acme style nut and screw design, no brake needed.
- Ball detent over load clutch.
- Thermal overload incorporated into the motor.
- Heavy wall construction
- Heat treated gears
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Anti-rotation | No |
| Brake | Integral Holding Brake |
| Material | Copper; Steel; Zinc; Aluminum; Plastic |
| Screw Type | Ball |
| Temperature Max | 150 °F |
| Temperature Min | -20 °F |
| UPC Number | 883680080162 |
| Voltage | 230 Vac |
| Weight | 17.6 lb |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [A] | 34.89 in |
| [S] | 24 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Duty Cyle | 50 % |
| Load, Dynamic | 1500 lbf |
| Load, Static, Max | 3000 lbf |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more| Brand | Remke |
| Model | RSR-733-EL |
| Brand | NoTrax |
| Model | 138R0048RB |
| Brand | Balax |
| Model | 13509-01T |
| Brand | Balax |
| Model | 10247-01T |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more