Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
INA KH30-B Linear Drawn Cup Ball Bearing
MODEL KH30-B
$66.97 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
O.D.
1.575
Specifications
| F w | 30 mm |
|---|---|
| D | 40 mm |
| L | 50 mm |
| Shaft diameter dLw, Fase xdLw <= 10: x = 1 tolerance +1 10 < dLw <= 30: x = 1, 5 tolerance +1 30 < dLw <= 80: x = 2, 5 tolerance +1 | |
| J L4 | 8 mm |
|---|---|
| N 2 | 2, 5 mm |
| Supplied coated with a preservative | ||
| m | 95 g | Mass of bearing |
|---|---|---|
| The basic load ratings are only valid for hardened (670+170 HV) and ground shaft raceways. | ||
| C min | 3300 N | Basic dynamic load rating |
| C 0 min | 2700 N | Basic static load rating |
| C max | 3300 N | Basic dynamic load rating |
| C 0 max | 3100 N | Basic static load rating |
| Designs with anti-corrosion protection have the suffix -RR. |
Bando 4L650 DURAFLEX GL FHP V-BELT TOP WIDTH: 1/2 INCH V-DEPTH: 5/16 INCH
| Brand | Bando |
| Model | 4L650 |
$8.76
Each
Free shipping
MasterDrive 4/SPA355-3020
| Brand | MasterDrive |
| Model | 4/SPA355-3020 |
$278.13
Each
Free Shipping orders over $100
$56.81
Per Foot
Free shipping
SKF-Bearing BA 8
| Brand | SKF Bearing |
| Model | BA 8 |
$85.52
Each
Free shipping
LittelFuse LFH606001C 600V CLASS H BLOCK 600A 1 POLE Amperage: 600 Voltage: 600VAC
| Brand | Littelfuse |
| Model | LFH606001C |
$740.00
Each
Free Shipping orders over $100
INA KH25-PP LINEAR BALL BEARING
| Brand | INA Bearing |
| Model | KH25-PP |
$64.32
Each
Free shipping
E-T-A X4230-LT3 4230 ACC- LOCKOUT TAGOUT 3-POLE
| Brand | E-T-A |
| Model | X4230-LT3 |
$26.70
Each
Free shipping
Reviews