Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear K2G20-90V-BR-12 B-Track linear actuator, 90 Vdc, 1200 lbf force, 12 in stroke. Designed for heavy-duty industrial positioning with a compact rectangular extrusion housing and acme or ball screw drive.
MODEL K2G20-90V-BR-12
$1,198.85 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- Protective coatings and O-ring seals throughout.
- Hybrid Acme style nut and screw design, no brake needed.
- Ball detent over load clutch.
- Thermal overload incorporated into the motor.
- Heavy wall construction
- Heat treated gears
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Anti-rotation | No |
| Brake | no (self Locking) |
| Connection | Connector |
| Connector Type | Packard Electric 56 series 2984883 with terminal 2962987 |
| IP Rating | IP65/IP69K |
| Material | Copper; Steel; Zinc; Aluminum; Plastic |
| Screw Type | Acme |
| Temperature Max | 150 °F |
| Temperature Min | -20 °F |
| UPC Number | 786582956132 |
| Voltage | 90 Vdc |
| Weight | 13 lb |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [A] | 18.32 in |
| [S] | 12 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Duty Cyle | 25 % |
| Load, Dynamic | 1200 lbf |
| Load, Static, Max | 3000 lbf |
$700.26
Each
Free Shipping orders over $100
Gates P28-8MGT-50-MPB is a PowerGrip GT2 sprocket with 28 teeth, 8MGT pitch, and 50 mm face width. Designed for synchronous drives requiring positive engagement and zero-slip torque transmission. Features a pilot-bore design for precise mounting on industrial power transmission systems.
| Brand | Gates Rubber |
| Model | P28-8MGT-50-MPB |
$156.24
Each
Free Shipping orders over $100
Cutler Hammer HMCP030H1C Molded Case Circuit Breakers 3 Pole 30A Magnetic F Frame 650VAC 250VDC C Series
| Brand | Cutler Hammer |
| Model | HMCP030H1C |
Call for pricing
Rosta 01021006 DR-S 15 x 60 ROSTA
| Brand | Rosta USA |
| Model | 01021006 |
$53.45
Each
Free shipping
WIEGMANN N412363012CST N412SDULTIMATESLOPE TOP36X30X12
| Brand | Wiegmann |
| Model | N412363012CST |
$1,415.47
Each
Cleveland C25262 #27 4001/630 REAMER STR FLT
| Brand | Cleveland |
| Model | C25262 |
$39.60
Each
Free shipping
$47.61
Per Foot
Free shipping
BALAX 90448-000 M5 x 0.8 4H Taperlock Set BRIGHT FINISH
| Brand | Balax |
| Model | 90448-000 |
$165.82
Each
Free Shipping orders over $100