We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear K2P1.0G10-12V-BR-06 Actuator, B-Track, 12 Vdc, 600 lbf, Connector
MODEL K2P1.0G10-12V-BR-06
$1,422.95 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
| UPC | 786582958570 |
| Altra Master No. | 20040163 |
| Family Name | B-Track K2 |
| Model No. | K2 |
| Motor Voltage | 12 |
| Load Capacity | 600 |
| Load Capacity | 2,670 |
| Screw Type | Hybrid Acme |
| Stroke Length | 6.00 |
| Stroke Length | 150 |
| Operation Temperature Range | -20°F to +150°F (-40°F to +176°F available) |
| Operation Temperature Range | -29°C to +65°C (-40°C to +80°C available) |
| Static Load Capacity | 3,000 |
| Static Load Capacity | 13,345 |
| A Dimension(English) | 12.32 |
| A Dimension | 312.90 |
| Normal Operating Voltage | 10-16 VDC (Ratings are at 12 VDC Normal) |
| Control Model | Fixed Limit Switch |
| Gear Ratio | 10 / 1 |
| Motor Type | Standard |
| Nut Type | Bronze Nut |
| Base Fitting Alignment | Standard |
| IP-Rating | IP69K Static (IP65 capable) |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more| Brand | Mitsubishi Electric |
| Model | AX70-UL |
| Brand | E-T-A |
| Model | REF16-S124-DC24V-10A |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL67473BBBBBBGY |
| Brand | Fanuc |
| Model | A03B-0801-C401 |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | CRSBC-28 |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 60-2664 |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read moreSKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more