Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear K2G10-12V-BRL-08 B-Track linear actuator, 12 Vdc, 600 lbf force, 8 in stroke, with bracket mount and connector.
MODEL K2G10-12V-BRL-08
$933.98 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- Protective coatings and O-ring seals throughout.
- Hybrid Acme style nut and screw design, no brake needed.
- Ball detent over load clutch.
- Thermal overload incorporated into the motor.
- Heavy wall construction
- Heat treated gears
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Anti-rotation | No |
| Brake | no (self Locking) |
| Connection | Connector |
| Connector Type | Packard Electric 56 series 2984883 with terminal 2962987 |
| IP Rating | IP65/IP69K |
| Material | Copper; Steel; Zinc; Aluminum; Plastic |
| Screw Type | Acme |
| Temperature Max | 150 °F |
| Temperature Min | -20 °F |
| UPC Number | 786582975317 |
| Voltage | 12 Vdc |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [A] | 14.32 in |
| [S] | 8 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Duty Cyle | 25 % |
| Load, Dynamic | 600 lbf |
| Load, Static, Max | 3000 lbf |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more
M4 DIN125A Flat Washer, Steel, Zinc CR+3 Finish
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-370019 |
$5.38
Per Bx
Free shipping
The Dichtomatik MA23-180X160X14 is a Nitrile (NBR) 90 durometer piston seal for hydraulic cylinder applications. Dimensions: 180mm x 160mm x 14mm. Operating temperature range: -40°F to +250°F (-40°C to +121°C). Provides reliable sealing in hydraulic piston groove configurations.
| Brand | Dichtomatik |
| Model | MA23-180X160X14 |
Call for pricing
TURCK NI3-G08-AP6X Proximity Sensor 10-30VDC 150ma
| Brand | Turck |
| Model | NI3-G08-AP6X |
$159.50
Each
Free Shipping orders over $100
$106.33
Each
Free Shipping orders over $100
$408.64
Each
Free Shipping orders over $100
$3,795.16
Each
Free Shipping orders over $100
$202.85
Each
Free Shipping orders over $100
$106.74
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more