We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear K2G10-12V-BR-36 B-Track Linear Actuator, 12 Vdc, 600 lbf, 36 in stroke, with connector. Designed for heavy-duty industrial positioning and automation applications requiring reliable linear motion.
MODEL K2G10-12V-BR-36
$1,667.50 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- Protective coatings and O-ring seals throughout.
- Hybrid Acme style nut and screw design, no brake needed.
- Ball detent over load clutch.
- Thermal overload incorporated into the motor.
- Heavy wall construction
- Heat treated gears
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Anti-rotation | No |
| Brake | no (self Locking) |
| Connection | Connector |
| Connector Type | Packard Electric 56 series 2984883 with terminal 2962987 |
| IP Rating | IP65/IP69K |
| Material | Copper; Steel; Zinc; Aluminum; Plastic |
| Screw Type | Acme |
| Temperature Max | 150 °F |
| Temperature Min | -20 °F |
| UPC Number | 786582979933 |
| Voltage | 12 Vdc |
| Weight | 24 lb |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [S] | 36 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Duty Cyle | 25 % |
| Load, Dynamic | 600 lbf |
| Load, Static, Max | 3000 lbf |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more| Brand | Gates Rubber |
| Model | 2BK62 1.1/8 |
| Brand | MasterDrive |
| Model | 3/SPB180-2517 |
| Brand | Winsmith |
| Model | E30MSFS41230DN |
| Brand | Remke |
| Model | TFSV-45418 |
| Brand | NoTrax |
| Model | 267S0420BR |
| Brand | Balax |
| Model | 12708-010 |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read moreSKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more