K2XG10-12V-45
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear K2XG10-12V-45 B-Track linear actuator, 12 Vdc, 1200 lbf force, with connector. Designed for heavy-duty industrial positioning applications requiring reliable linear motion.
MODEL K2XG10-12V-45
each
UPC
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
  • Protective coatings and O-ring seals throughout.
  • Hybrid Acme style nut and screw design, no brake needed.
  • Ball detent over load clutch.
  • Thermal overload incorporated into the motor.
  • Heavy wall construction
  • Heat treated gears
Specifications
SpecificationsValue
Anti-rotationNo
BrakeIntegral Holding Brake
MaterialCopper; Steel; Zinc; Aluminum; Plastic
Screw TypeBall
Temperature Max150 °F
Temperature Min-20 °F
UPC Number786582983046
Voltage12 Vdc
Weight12 lb
Dimensions
DimensionValue
[S]45 in
Performance
PerformanceValue
Duty Cyle50 %
Load, Dynamic1200 lbf
Load, Static, Max3000 lbf
SKU: 1823840
Bearing purchase
Received part in a timely manner.
Read more
SKU: 5014817
Electric motor
electric motor was perfect fit, worked great
Read more
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Recently Viewed
Reviews
Bearing purchase
Electric motor
5.8 inch actuator