Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear K2XG10-12V-06R90 B-Track linear actuator, 12 Vdc, 1200 lbf force, 6 in stroke, with rear adapter at 90°. Designed for heavy-duty industrial positioning and automation applications requiring reliable linear motion.
MODEL K2XG10-12V-06R90
$1,357.83 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- Protective coatings and O-ring seals throughout.
- Hybrid Acme style nut and screw design, no brake needed.
- Ball detent over load clutch.
- Thermal overload incorporated into the motor.
- Heavy wall construction
- Heat treated gears
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Adapter Position | Rear adapter at 90° |
| Anti-rotation | No |
| Brake | Integral Holding Brake |
| Material | Copper; Steel; Zinc; Aluminum; Plastic |
| Screw Type | Ball |
| Temperature Max | 150 °F |
| Temperature Min | -20 °F |
| UPC Number | 786582994639 |
| Voltage | 12 Vdc |
| Weight | 12 lb |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [A] | 13.89 in |
| [S] | 6 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Duty Cyle | 50 % |
| Load, Dynamic | 1200 lbf |
| Load, Static, Max | 3000 lbf |
$156.60
Each
Free Shipping orders over $100
$10,474.11
Each
Free Shipping orders over $100
Add to cart to see price
Free Shipping orders over $100
BALAX 15130-00T 7/8-14 BH10 Thredfloer TIN
| Brand | Balax |
| Model | 15130-00T |
$124.56
Each
Free Shipping orders over $100
RAB NDLED4RD-80Y-S-W is a 4" round LED recessed trim module with 80° beam spread, 3000K color temperature, and 80 CRI. The specular silver cone and white powder-coated trim ring provide a clean architectural look. Dimmable via 0-10V, TRIAC, or ELV (120V only). ENERGY STAR V2.0 certified with 100,000-hour L70 lifespan. UL listed for wet locations.
| Brand | RAB Lighting |
| Model | NDLED4RD-80Y-S-W |
$179.05
Each
Free Shipping orders over $100
Crown GSR0072BK 315 Series Rely-On Olefin Black 6 Feet x 60 Feet (Priced per 1 Roll)
| Brand | Crown |
| Model | GSR0072BK |
$816.00
Per Foot
Free Shipping orders over $100
M41CON48 5996114 Bronze 135° Stub Drill ANSI N48
| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | 5996114 |
$2.46
Each
Free shipping
$3.65
Each
Free shipping