K2P1.0G20-24V-BR-04
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear K2P1.0G20-24V-BR-04 B-Track Linear Actuator, 24 Vdc, 1200 lbf force, 4 in stroke, with connector. Designed for heavy-duty industrial positioning and automation applications requiring precise linear motion.
MODEL K2P1.0G20-24V-BR-04
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
The K2 incorporates a patented in-line load transfer design which provides high load capability for rugged-duty use, efficient power use, compact package size, excellent corrosion and washdown protection, and high performance synthetic lubrication for life. This model has a gear ratio of 20:1, 24 DC motor voltage, and stroke length of 4 in. (100 mm). It is outfitted with a Bronze Nut and rolled Hybrid Acme screw, yielding high impact capability and long life.
UPC883680010435
Altra Master No.20040197
Family NameB-Track K2
Model No.K2
Motor Voltage24
Load Capacity1,200
Load Capacity5,340
Screw TypeHybrid Acme
Stroke Length4.00
Stroke Length100
Operation Temperature Range-20°F to +150°F (-40°F to +176°F available)
Operation Temperature Range-29°C to +65°C (-40°C to +80°C available)
Static Load Capacity3,000
Static Load Capacity13,345
A Dimension(English)10.32
A Dimension262.10
Normal Operating Voltage10-16 VDC (Ratings are at 12 VDC Normal)