Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear K2P2.0G05-12V-BR-02 B-Track linear actuator, 12 Vdc, 300 lbf force, 2 in stroke. Precision acme screw design for industrial automation applications requiring reliable linear motion.
MODEL K2P2.0G05-12V-BR-02
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- Protective coatings and O-ring seals throughout.
- Hybrid Acme style nut and screw design or Ball Screw and brake design.
- Ball detent over load clutch.
- Thermal overload incorporated into the motor.
- Heavy wall construction
- Heat treated gears
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Anti-Rotation | No |
| Cable Length | 254.000 mm / 10.000 in |
| Manual Override | No |
| Nominal Stroke | 50.80 mm / 2.00 in |
| Protection, End of Stroke | Potentiometer output limits |
| Protection, Mid Stroke | Overload Clutch |
| Screw Type | Acme |
| Temperature Max | 65 °C / 149 °F |
| Temperature Min | -29 °C / -20 °F |
| Voltage | 12 Vdc |
| Voltage Tolerance | 10-16 VDC |
| Harness | 10" Packard 56 |
| Control Harness | 10" DT04-6P |
| Control | None |
| Feedback | None |
| Serialized | No |
| Smart Actuation | No |
| Contains Liquids | No |
| Returnable | No |
| Performance | Value |
|---|---|
| Load, Dynamic | 1, 335 N / 300 lbf |
| Load, Static | 13, 345 N / 3, 000 lbf |
| Max Speed | 71.12 mm/s / 2.80 in/s |
| Min Speed | 40.64 mm/s / 1.60 in/s |
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more
Cooper Eaton AIM10-GY Smart Dimmer INC/MLV 1000W-120V Gray
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | AIM10-GY |
$52.04
Each
Free shipping
$7.53
Each
Free shipping
$5,242.73
Each
Free Shipping orders over $100
Hubbell Kellems 074011188 is a straight male deluxe cord grip designed for cables with a 2.8-3.0 inch diameter. This non-conductive grip includes a mesh for enhanced strain relief and cable support. Ideal for industrial wiring applications requiring secure cable management.
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | 074011188 |
$664.00
Each
Free Shipping orders over $100
System Plast NGE2190FT-K3900 is a 2190 Series modular plastic belt with 1.5 in (38.1 mm) pitch and 3900 mm width. The flat top surface provides smooth product transfer for packaging and food handling conveyors. Polyamide construction offers durability and corrosion resistance in washdown environments.
| Brand | System Plast |
| Model | NGE2190FT-K3900 |
$184.63
Per Foot
Free Shipping orders over $100
Lubriplate L0893-061 FMO-350-AW-OR ¼ DRUM H-1/Food Grade USP Mineral Oil Hydraulic And Bearing Fluid ISO
| Brand | Lubriplate |
| Model | L0893-061 |
$966.93
Each
Free Shipping orders over $100
The Dichtomatik V3.50X280 is a FKM (Viton) 70 Shore A O-ring for static and dynamic sealing applications. Inner diameter: 280mm, cross section: 3.50mm. Temperature range: -13°F to +400°F (-25°C to +204°C). Suitable for use in hydraulic, pneumatic, and industrial sealing systems.
| Brand | Dichtomatik |
| Model | V3.50X280 |
Call for pricing
$5,129.14
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
SKU: 5014817
12 volt motor
Bought this motor to replace failed unit on linear actuator on Grasshopper powerfold. Worked excellent, simple bolt on procedure. Saved $600.00 over replacing entire linear actuator!!!
Read more