Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear K2EP1.0G05-24V-BR-02 B-Track Linear Actuator, 24 Vdc, 300 lbf, 2 in stroke, with connector. Extended Performance variant for higher duty cycle in factory automation applications.
MODEL K2EP1.0G05-24V-BR-02
$1,422.95 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- Protective coatings and O-ring seals throughout.
- Hybrid Acme style nut and screw design or Ball Screw and brake design.
- Ball detent over load clutch.
- Thermal overload incorporated into the motor.
- Heavy wall construction
- Heat treated gears
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Anti-Rotation | No |
| Cable Length | 254.000 mm / 10.000 in |
| Manual Override | No |
| Nominal Stroke | 50.80 mm / 2.00 in |
| Protection, End of Stroke | Limit Switch |
| Protection, Mid Stroke | Overload Clutch |
| Screw Type | Acme |
| Temperature Max | 65 °C / 149 °F |
| Temperature Min | -29 °C / -20 °F |
| Voltage | 24 Vdc |
| Voltage Tolerance | 20-32 VDC |
| Harness | 10" Packard 56 |
| Control Harness | None |
| Control | None |
| Feedback | None |
| Serialized | No |
| Smart Actuation | No |
| Contains Liquids | No |
| Returnable | No |
| Performance | Value |
|---|---|
| Load, Dynamic | 1, 335 N / 300 lbf |
| Load, Static | 13, 345 N / 3, 000 lbf |
| Max Speed | 71.12 mm/s / 2.80 in/s |
| Min Speed | 40.64 mm/s / 1.60 in/s |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more
Tingley SAFETYFLEX ACID SUIT Flame Resistant 18 Sleeves - Green
| Brand | Tingley |
| Model | S41108 |
$14.65
Each
Free shipping
KIPP K2125.25111A3X25 Cam Lever Adjustable Size 2 5/16-18X25 A=96 B=33.3 Aluminum Black RAL9005 Powder-Coated Comp: Stainless Steel
| Brand | Kipp |
| Model | K2125.25111A3X25 |
$33.64
Each
Free shipping
E-Z LOK 40365 Drill - HSS - #27
| Brand | E-Z Lok |
| Model | 40365 |
$3.35
Each
Free shipping
Gates 400-5M-09 is a PowerGrip HTD Belt with 5M pitch, 400 mm pitch length, 9 mm width, and 80 teeth. Designed for industrial synchronous drives requiring positive engagement and zero-slip torque transmission. Constructed with fiberglass tensile cord and neoprene compound for reliable power transmission.
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 400-5M-09 |
$14.34
Each
Free shipping
Guardair F5E072AA 72 Inch Force 5 Aluminum Extension and Venturi Nozzle
| Brand | Guardair |
| Model | F5E072AA |
$124.25
Each
Free Shipping orders over $100
KIPP K2127.152184A1X20 Cam Lever Adjustable Size 1 10-32X20 A=71.5 B=22 Polyamide Red RAL3020 Comp: Steel
| Brand | Kipp |
| Model | K2127.152184A1X20 |
$14.60
Each
Free shipping
E-Z LOK 202329 Thread Repair Station
| Brand | E-Z Lok |
| Model | 202329 |
$548.75
Each
Free Shipping orders over $100
$29.33
Each
Free shipping
Reviews
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more