Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you’re viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear K2G20-24V-BR-22 B-Track linear actuator, 24 Vdc, 1200 lbf force, with connector. Designed for heavy-duty industrial positioning applications requiring reliable linear motion.
MODEL K2G20-24V-BR-22
$1,040.93 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- Protective coatings and O-ring seals throughout.
- Hybrid Acme style nut and screw design, no brake needed.
- Ball detent over load clutch.
- Thermal overload incorporated into the motor.
- Heavy wall construction
- Heat treated gears
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Anti-rotation | No |
| Brake | no (self Locking) |
| Connection | Connector |
| Connector Type | Packard Electric 56 series 2984883 with terminal 2962987 |
| IP Rating | IP65/IP69K |
| Material | Copper; Steel; Zinc; Aluminum; Plastic |
| Screw Type | Acme |
| Temperature Max | 150 °F |
| Temperature Min | -20 °F |
| UPC Number | 883680068016 |
| Voltage | 24 Vdc |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [A] | 31.32 in |
| [S] | 22 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Duty Cyle | 25 % |
| Load, Dynamic | 1200 lbf |
| Load, Static, Max | 3000 lbf |
$161.87
Each
Free Shipping orders over $100
R15A 5998811 Oxide 118° Jobber Drill A
| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | 5998811 |
$4.24
Each
Free shipping
Dormer C7101/16 0193006 Corner Rounding Cutter 3/8 inch x 1/16 inch
| Brand | Dormer Pramet |
| Model | C7101/16 |
$97.64
Each
Free shipping
$94.73
Each
Free shipping
40-1R #40 Roller chain 10ft box 1/2" pitch single strand
| Brand | MRO Supply |
| Model | 40-1R |
$27.00
Per Foot
Free shipping
Call for pricing