Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear M1-D024-0165-A12-LN Actuator, M-Track, 24 Vdc, 165 lbf, Connector
MODEL M1-D024-0165-A12-LN
$437.09 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Compact, completely self-contained and sealed to allow for use in small spaces without sacrificing power or capability. The aluminum zinc alloy housing resists corrosion and provides protection from dirt, dust and humidity. This M-Track Actuator offers a load capacity of 165 lbs. (734 N) and a static load capacity of 300 lbs. (135 N), with a stroke length of 12 in. (300 mm). It does not come standard with a potentiometer, but a linear membrane potentiometer is optional.
| UPC | 883680077049 |
| Altra Master No. | 30090220 |
| Family Name | M-Track 1 |
| Model No. | M1 |
| Motor Voltage | 24 |
| Load Capacity | 165 |
| Load Capacity | 734 |
| Screw Type | Acme Screw |
| Stroke Length | 12.00 |
| Stroke Length | 300 |
| Limit Switch | Included |
| Potentiometer | No Potentiometer |
| Clevis Ends (diameter) | 0.250 |
| Clevis Ends (diameter) | 6.4 |
| Duty Cycle | 25% |
| Operation Temperature Range | -20°F to +150°F (-40°F to +185°F available) |
| Operation Temperature Range | -26°C to +65°C (-40°C to +80°C available) |
| Static Load Capacity | 300 |
| Static Load Capacity | 135 |
| Speed at Full Load | 0.25 |
| Speed at Full Load | 6 |
| A (w/o Potentiometer) | 16.26 |
| A (w/o Potentiometer) | 413.0 |
| A (w/ Potentiometer) | 17.58 |
| A (w/ Potentiometer) | 446.5 |
| Additional Info | Please see Catalog Product Section PDF for tolerance and mounting information. |
| IP-Rating | IP65 Dynamic (IP69K and Temporary Immersion with Protective Boot) |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more
Dixon 4000 Worm Gear Make-A-Clamp Kit
| Brand | Dixon |
| Model | 4000 |
$31.24
Each
Free shipping
Hubbell Wiring CR20GRYP1 CR20GRY W/ SOLID 8 LEADS
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | CR20GRYP1 |
$5.93
Each
Free shipping
Hubbell Wiring HBL26CM20 LKG RCPT 30A 250V L6-30R YL
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL26CM20 |
$50.71
Each
Free shipping
$157.40
Each
Free Shipping orders over $100
Boston 30271469 SDS1-3/8-SG BUSHING
| Brand | Boston Gear |
| Model | 30271469 |
$66.55
Each
Free shipping
Hubbell Wiring HBL5100B9W PS IEC B 4P5W 100A 120/208V IP67
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL5100B9W |
$836.00
Each
Free Shipping orders over $100
Dixon BBV200FP Domestic Full Port Bronze Ball Valve
| Brand | Dixon |
| Model | BBV200FP |
$357.03
Each
Free Shipping orders over $100
Dixon SSA44 Ball Type Swivel x Hose Shank Connector for Spray Gun
| Brand | Dixon |
| Model | SSA44 |
$143.08
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more