Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear K2EP1.0G30-115V-BR-10 B-Track Linear Actuator, 115 Vac, 1500 lbf, 10 in stroke. Extended Performance variant with bracket mount for heavy-duty industrial positioning.
MODEL K2EP1.0G30-115V-BR-10
Not Returnable This item is made to order.
$2,094.33 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- Protective coatings and O-ring seals throughout.
- Hybrid Acme style nut and screw design, no brake needed.
- Ball detent over load clutch.
- Thermal overload incorporated into the motor.
- Heavy wall construction
- Heat treated gears
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Anti-rotation | No |
| Brake | no (self Locking) |
| Connection | Flying Leads |
| IP Rating | IP54 |
| Material | Copper; Steel; Zinc; Aluminum; Plastic |
| Screw Type | Acme |
| Temperature Max | 150 °F |
| Temperature Min | -20 °F |
| UPC Number | 883680079449 |
| Voltage | 115 Vac |
| Weight | 10 lb |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [A] | 16.32 in |
| [S] | 10 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Duty Cyle | 25 % |
| Load, Dynamic | 1100 lbf |
| Load, Static, Max | 3000 lbf |
Add to cart to see price
Free Shipping orders over $100
Carter CCNBH-160-SB 5.00" Needle Cam Follower Crown, HD, Sealed, Hex
| Brand | Carter |
| Model | CCNBH-160-SB |
$1,311.39
Each
Free Shipping orders over $100
Cutler Hammer SNT1RP03K
| Brand | Cutler Hammer |
| Model | SNT1RP03K |
Call for pricing
$2,536.72
Each
Free Shipping orders over $100
$89.98
Each
Free shipping
Call for pricing
$1,633.13
Each
Free Shipping orders over $100
$3,054.98
Each
Free Shipping orders over $100