K2EP1.0G30-115V-BR-10
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear K2EP1.0G30-115V-BR-10 B-Track Linear Actuator, 115 Vac, 1500 lbf, 10 in stroke. Extended Performance variant with bracket mount for heavy-duty industrial positioning.
MODEL K2EP1.0G30-115V-BR-10
each
Not Returnable This item is made to order.
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
  • Protective coatings and O-ring seals throughout.
  • Hybrid Acme style nut and screw design, no brake needed.
  • Ball detent over load clutch.
  • Thermal overload incorporated into the motor.
  • Heavy wall construction
  • Heat treated gears
Specifications
Specifications Value
Anti-rotation No
Brake no (self Locking)
Connection Flying Leads
IP Rating IP54
Material Copper; Steel; Zinc; Aluminum; Plastic
Screw Type Acme
Temperature Max 150 °F
Temperature Min -20 °F
UPC Number 883680079449
Voltage 115 Vac
Weight 10 lb
Dimensions
Dimension Value
[A] 16.32 in
[S] 10 in
Performance
Performance Value
Duty Cyle 25 %
Load, Dynamic 1100 lbf
Load, Static, Max 3000 lbf
SKU: 5014817
Electric motor
electric motor was perfect fit, worked great
Read more
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more
Review your thomson linear dm12-20a5-18ce purchase
Great pricing. Thanks.
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Recently Viewed
#6150552
Cutler Hammer SNT1RP03K
Brand Cutler Hammer
Model SNT1RP03K
Call for pricing
Reviews
Electric motor
5.8 inch actuator