Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear K2XP2.0G10-24V-06 Actuator B-Track 24 Vdc 1200 lbf Connector
MODEL K2XP2.0G10-24V-06
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- Protective coatings and O-ring seals throughout.
- Hybrid Acme style nut and screw design or Ball Screw and brake design.
- Ball detent over load clutch.
- Thermal overload incorporated into the motor.
- Heavy wall construction
- Heat treated gears
Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Anti-Rotation | No |
| Cable Length | 254.000 mm / 10.000 in |
| Manual Override | No |
| Nominal Stroke | 152.40 mm / 6.00 in |
| Protection, End of Stroke | Potentiometer output limits |
| Protection, Mid Stroke | Overload Clutch |
| Screw Type | Ball |
| Temperature Max | 65 °C / 149 °F |
| Temperature Min | -29 °C / -20 °F |
| Voltage | 24 Vdc |
| Voltage Tolerance | 20-32 VDC |
| Maximum Current Draw | 12.5 amp |
| Harness | 10" Packard 56 |
| Control Harness | 10" DT04-6P |
| Control | None |
| Feedback | None |
| Serialized | No |
| Smart Actuation | No |
| Contains Liquids | No |
| Returnable | No |
| Performance | Value |
|---|---|
| Load, Dynamic | 5,340 N / 1,200 lbf |
| Load, Static | 13,345 N / 3,000 lbf |
| Max Speed | 35.81 mm/s / 1.41 in/s |
| Min Speed | 17.27 mm/s / 0.68 in/s |
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more
Berkeley B10P4JP05221-03 Submersible Pump JP 10GPM 0.5HP 8STG 230V 2W
| Brand | Berkeley |
| Model | B10P4JP05221-03 |
$1,034.71
Each
Free Shipping orders over $100
$138.67
Each
Free Shipping orders over $100
Saginaw Control SCE-60P24F1 Subpanel Full
| Brand | Saginaw Control |
| Model | SCE-60P24F1 |
$222.69
Each
Free Shipping orders over $100
LSIS 1308000300 MT-63 7.5A 2H SCREW EXP
| Brand | LS Electric |
| Model | 1308000300 |
$47.59
Each
Free shipping
Consolidated Bearings 93032 JOURNAL ROLLER BEARING
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | 93032 |
$30.08
Each
Free shipping
NSI WC-Y-C STANDARD YELLOW EASY TWIST 22-10 AWG - CARTON OF 100
| Brand | NSI Industries |
| Model | WC-Y-C |
$0.15
Each
Free shipping
ABB PSR37-600-70 Softstarter | 1SFA896110R7000
| Brand | ABB |
| Model | PSR37-600-70 |
$733.30
Each
Free Shipping orders over $100
Cle-Line C17576 1849 3/8"X1/4" SG-3 STEEL SHK DBL CUT
| Brand | Cle-Line |
| Model | C17576 |
$26.38
Each
Free shipping
Reviews
SKU: 1816170
Great place to order from.
The bearings are name brand, great price and quality. They shipped fast.
Read more