Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear K2XG20-24V-24R90 Actuator, B-Track, 24 Vdc, 2200 lbf, Connector, Rear adapter at 90°
MODEL K2XG20-24V-24R90
$1,495.53 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
- Protective coatings and O-ring seals throughout.
- Hybrid Acme style nut and screw design, no brake needed.
- Ball detent over load clutch.
- Thermal overload incorporated into the motor.
- Heavy wall construction
- Heat treated gears
Specifications
| Specifications | Value |
|---|---|
| Adapter Position | Rear adapter at 90° |
| Anti-rotation | No |
| Brake | Integral Holding Brake |
| Material | Copper; Steel; Zinc; Aluminum; Plastic |
| Screw Type | Ball |
| Temperature Max | 150 °F |
| Temperature Min | -20 °F |
| UPC Number | 883680315936 |
| Voltage | 24 Vdc |
| Weight | 12 lb |
Dimensions
| Dimension | Value |
|---|---|
| [A] | 34.89 in |
| [S] | 24 in |
Performance
| Performance | Value |
|---|---|
| Duty Cyle | 50 % |
| Load, Dynamic | 2200 lbf |
| Load, Static, Max | 3000 lbf |
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more
300006 KIT-REPAIR 100 TON CYL
| Brand | Hydraulic Technologies |
| Model | 300006 |
Add to cart to see price
Free Shipping orders over $100
US Seal PS-3808 Pump Seal
| Brand | U.S. Seal Mfg. |
| Model | PS-3808 |
$278.91
Each
Free Shipping orders over $100
StrongHold T7236-PB Industrial Shop Table with Pegboard Back Wall 72x36x34 1 Shelves
| Brand | StrongHold |
| Model | T7236-PB |
$2,854.66
Each
Free Shipping orders over $100
HPS SH3T0075KB3K D16 SNTL-H 0Deg. 3PH 75kVA 480D-208Y/120V CU 60Hz 150C 3R
| Brand | Hammond Power Solutions |
| Model | SH3T0075KB3K |
$9,874.39
Each
Free Shipping orders over $100
$41.62
Each
Free shipping
Allen Bradley 440E-D13118 Safety Switch
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 440E-D13118 |
$292.50
Each
Free Shipping orders over $100
Jason Industrial 3VX530, 3VX Section Cogged Deep Wedge V-Belts (3/8-inch Top Width, 7/8-inch Thick)
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 3VX530 |
$19.48
Each
Free shipping
Add to cart to see price
Free Shipping orders over $100
Reviews
SKU: 1834686
5.8 inch actuator
It was exactly what i needed for the center window on 370 Sea Ray. will buy from again if needed
Read more