K2XP1.0G30-12V-16
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Thomson Linear K2XP1.0G30-12V-16 B-Track Linear Actuator, 12 Vdc, 2800 lbf force, Extended Performance variant with 1.0 lead. Designed for heavy-duty industrial positioning in factory automation applications.
MODEL K2XP1.0G30-12V-16
each
UPC
  • Hybrid Acme style nut and screw design or Ball Screw and brake design.
Specifications
SpecificationValue
Anti-RotationNo
Cable Length254.000 mm / 10.000 in
Manual OverrideNo
Nominal Stroke406.40 mm / 16.00 in
Protection, End of StrokeLimit Switch
Protection, Mid StrokeOverload Clutch
Screw TypeBall
Temperature Max65 °C / 149 °F
Temperature Min-29 °C / -20 °F
Voltage12 Vdc
Voltage Tolerance10-16 VDC
Maximum Current Draw25.0 amp
Harness10" Packard 56
Control HarnessNone
ControlNone
FeedbackNone
SerializedNo
Smart ActuationNo
Contains LiquidsNo
ReturnableNo
PerformanceValue
Load, Dynamic12, 460 N / 2, 801 lbf
Load, Static13, 345 N / 3, 000 lbf
Max Speed11.68 mm/s / 0.46 in/s
Min Speed7.62 mm/s / 0.30 in/s